Fabryka wodoru w USA od AirLiquide za 250 mln dolarów

Produkcja wodoru oficjalnie ruszyła w nowym zakładzie AirLiquide w stanie Nevada. Zlokalizowana w North Las Vegas instalacja kosztowała 250 milionów USD i jest w stanie produkować 30 ton ciekłego wodoru na dobę. W fabryce Air Liquide będzie produkowany wyłącznie zielony wodór z odnawialnej energii elektrycznej lub z biogazu. Nowa fabryka wodoru zabezpieczy zapotrzebowanie branży transportowej i produkcyjnej w stanach Kalifornia i Nevada.

Fabryka produkująca wodór w Nevadzie będzie największa w Stanach Zjednoczonych. Realizowana tu produkcja zaangażuje ponad 700 pracowników w Air Liquide oraz podwykonawców. Zakład wybudowano w North Las Vegas, 400 kilometrów od Los Angeles. To ważne, bo powstające tu paliwo wodorowe jest w głównej mierze przeznaczone do celów transportowych w Kalifornii oraz innych dużych miastach zachodniego wybrzeża. Maksymalna wydajność fabryki to 30 ton ciekłego zielonego wodoru. Może być on generowany zarówno w elektrolizerach z odnawialnej energii, jak i z biometanu podczas reformingu parowego. Taka produkcja zabezpieczy tankowanie ponad 40 000 ciężkich pojazdów jak autobusy czy ciężarówki z ogniwami paliwowymi.

Produkcja wodoru przez Air Liquide ma być potrojona do 2035 roku, a jego sprzedaż ma generować 6 mld euro (6,5 mld USD) obrotu rocznie. Według Air Liquide wodór jest kluczem do transformacji energetycznej i realizacji postanowień porozumień paryskich z 2015 roku. Inwestycje Air Liquide w produkcję zielonego wodoru wyniosą łącznie 8 mld euro do 2030 roku, co pozwoli na uruchomienie elektrolizerów o łącznej mocy produkcyjnej 3 GW. Produkowany zielony wodór będzie dostarczany głównie dla branży transportowej w postaci skroplonej (LH2), jak i sprężonej (H35 i H70).

Źródło: Air Liquide

Zobacz także
– Produkcja wodoru od Lotos – projekt VETNI
– Projekt Pure H2 – produkcja i dystrybucja wodoru
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje