Biogaz z odpadów po whisky zasila Iveco Stralis w Szkocji

Ciężarówki na gaz cieszą się coraz większym zainteresowaniem z perspektywy ochrony środowiska. Ostatni przykład wykorzystania ciężarówek na CNG i LNG jest szczególnie interesujący ze względu na sposób pozyskiwania paliwa. Szkocki producent whisky – Glenfiddich – samodzielnie produkuje biogaz, który później w postaci CNG jest tankowany do Iveco Stralis NP. Firma w swoim łańcuchu logistycznym wykorzystuje także ciężarówki na LNG.

Iveco Stralis 460 NP na LNG (źródło: Glenfiddich)

Biometan zasilający ciężarówki Glenfiddich pochodzi z odpadów powstających przy produkcji whisky. Pozyskiwany biogaz jest oczyszczany, a następnie sprężany do postaci bioCNG. Własna produkcja biogazu zapewnia paliwo dla 3 Iveco Stralis NP460 operujących w dystrybucji lokalnej. Na pojazdach zwykły zbiornik 250 barowy został zastąpiony przez zbiornik 500 bar, co pozwala wydatnie zwiększyć zasięg na jednym tankowaniu. Stacja tankowania biometanu mieści się przy fabryce firmy w w Dufftown w Speyside. Poza tym gazowe Stralisy posiadają silnik Cursor 13 NP o mocy 460 KM i taki sam układ przeniesienia napędu jak inne gazowe Iveco.

Tankowanie CNG do Iveco Stralis NP

Ciężarówki gazowe we flocie Glenfiddich pozwalają na zredukowanie śladu węglowego firmy. Zastąpienie diesla prze biogaz zmniejszyło emisję CO2 o 95%. Dodatkowym atutem jest częściowe przejście na samowystarczalność energetyczną. Wszystko to sprzyja wdrożeniu elementów gospodarki o charakterze zamkniętym. Na dłuższych trasach Glenfiddich wykorzystuje także ciężarówki zasilane LNG. Zasięg 1500 kilometrów na jednym tankowaniu jest wystarczający do sprawnego realizowania tras po Wyspach Brytyjskich.

Źródło: Glenfiddich

Zobacz także
– Specyfikacja Iveco Stralis NP460 LNG
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG
– Przedstawienie paliwa CNG/LNG dla transportu