Hyundai Elec City Fuel Cell – testy w Monachium

Autobus wodorowy Hyundai w czerwcu 2021 rozpoczął jazdy testowe w stolicy Bawarii. Hyundai Elec City był testowany na miejskich liniach przez dwóch prywatnych przewoźników – Ettenhuber i Geldhauser. Wodorowy Hyundai Elec City może przejechać na jednym tankowaniu wodoru 500 kilometrów. Autobus napędzają dwa ogniwa wodorowe o łącznej mocy 180 kW.

Hyundai Elec City Fuel Cell na wodór w Monachium

Testy autobusu na wodór w Niemczech będą prowadzone łącznie w 6 firmach transportowych. Dwie z nich – Ettenhuber (Busbetrieb Josef Ettenhuber GmbH) i Geldhauser (Geldhauser Linien- und Reiseverkehr GmbH & Co. KG) – wożą pasażerów po Monachium. Prowadzone testy mają potwierdzić potencjał zastosowania ogniwa wodorowego do zasilania autobusów. Korzyść to przede wszystkim całkowity brak emisji spalin, w tym CO2. W Korei Południowej autobusy Hyundai z ogniwem paliwowym pozwoliły zredukować emisję CO2 o 7700 ton.

Elec City Fuel Cell to autobus Hyundai zasilany wodorem, produkowany od 2019 roku. Hyundai dotychczas dostarczył 109 wodorowych Elec City, głównie w Korei Południowej. Autobus napędzają dwa ogniwa wodorowe Hyundai o łącznej mocy 180 kW (2×90 kW). Generowana energia elektryczna trafia do akumulatorów litowo-polimerowych o łącznej pojemności 156 kWh (2 x 78 kWh). Autobus napędzają silnik elektryczny w tylnej osi o mocy 180 kW. W autobusie zamontowano zbiorniki wodorowe o pojemności 34 kg wodoru. Taka ilość paliwa wodorowego pozwala na pokonanie do 500 kilometrów na jednym tankowaniu.

Źródło: Hyundai Motors

Zobacz także
– Pierwszy autobus na wodór w Polsce dla Konina – Solaris Urbino Hydrogen
– Autobusy piętrowe na wodór jeżdżą w Szkocji
– Katalog autobusów wodorowych