Silniki gazowe MAN gotowe na 20% domieszki wodoru

Wodór jako zeroemisyjne paliwo dla silników przykuwa coraz większą uwagę klientów. MAN, wiodący dostawca stacjonarnych silników gazowych, zgodził się na stosowanie mieszanki gazu ziemnego i wodoru w proporcjach 80:20. Co istotne, silniki gazowe V12 od MAN E3262 nie wymagają tutaj żadnych modyfikacji. Korzyści jakie można odnieść dzięki takiej mieszance metanu i wodoru to wzrost mocy o 1,2% i redukcja emisji CO2 o 11,2%.

Stacjonarne silniki gazowe MAN E3262 LE202 (silnik o spalaniu ubogim z turbodoładowaniem) i MAN E3262 E302 (silnik z sondą Lambda) mogą używać domieszki wodoru do 20% objętości (H2) przy zasilaniu gazem ziemnym. Potwierdzają to szeroko zakrojone badania ze strony producenta silnika. W związku z tym MAN Engines wspiera operatorów w tworzeniu jednostek kogeneracyjnych jako elektrowni „przygotowanych na wodór”, co niemiecki rząd ocenia obecnie w celu promowania go w ramach ustawy o kogeneracji (KWK-Gesetz).

Wodór podawany na poziomie 20% nie będzie wymagał modyfikacji w żadnym typie silnika na gaz ziemny MAN V12. Oznacza to, że wszystkie dotychczas dostarczone i nowe silniki z wykrywaniem spalania stukowego są „hydrogen ready” dla mieszaniny wodoru i gazu ziemnego 20:80. Wodór w proporcji 20% objętości w silniku E3262 E302 Lambda-1 osiąga redukcję CO2 (dwutlenku węgla) o 5,7% i redukcję HC (węglowodorów) o 23,0%. Turbodoładowany silnik E3262 LE202 o spalaniu ubogim zapewnia redukcję CO2 o 11,2% i redukcję HC o 17,4%. Ponadto w tym przypadku uzyskuje się wzrost wydajności o 1,2 punktu procentowego.

Mieszanka wodoru i gazu ziemnego z 20% udziałem H2 to plan wielu firm gazowych. Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii Niemiec ten „proces transformacji w kierunku większego udziału wodoru” ma zostać wdrożony w perspektywie średnioterminowej. Pozwoli to na natychmiastową redukcję CO2. Obecnie na całym świecie pracuje 22000 silników gazowych MAN. Stacjonarne silniki gazowe MAN pracują w licznych układach kogeneracyjnych (CHP). Dzięki temu co roku na całym świecie osiągane są oszczędności CO2 w wysokości około czterech milionów ton. Ta substytucja jest osiągana w wyniku wysokosprawnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła przez silniki gazowe w elektrociepłowniach zamiast wytwarzania energii przy użyciu konwencjonalnych paliw. Dodanie zaledwie 1% objętości zielonego wodoru (neutralnego pod względem emisji CO2), zapobiegłoby emisji około 100 000 ton CO2. Z tego powodu firma MAN Engines będzie również oceniać inne typy silników ze swojego istniejącego portfolio silników gazowych pod kątem możliwości mieszania wodoru.

Źródło: MAN Enignes

Zobacz także
– Silnik na wodór od Westport Fuelsystem dla Scania
– Silnik na wodór od MAN jest testowany w Niemczech
– Ciężarówki na wodór – katalog