Statek badawczy na wodór u wybrzeży Kalifornii

Wodór napędzi statek badawczy Scripps Institution Of Oceanography w Kalifornii. Instytut badawczy zajmujący się badaniami wybrzeża Pacyfiku otrzymał 35 mln USD od stanu Kalifornia na budowę nowego statku z ogniwami paliwowymi. Napęd wodorowy będzie głównym źródłem mocy, awaryjnie będą także zamontowane silniki diesla. Nowy statek z ogniwami wodorowymi wejdzie do służby w 2024 roku.

Statek badawczy na wodór w Kalifornii

Statek zasilany wodorem zastąpi 40 letnią jednostkę RV Gordon Sproul, której eksploatacja dobiega końca. Napęd starego statku stanowią silniki diesla, a maksymalne dobowe zużycie paliwa wynosiło nawet 3200 litrów (850 galonów) diesla. Nowy statek pozwoli na całkowite wyeleminowanie spalanie diesla. Co ważne, wodór przetwarzany w ogniwach paliwowych na prąd będzie też dostarczał ciepłej wody, która jest niezbędna dla pracy naukowców. Statek będzie wykonywał tygodniowe rejsy wzdłuż wybrzeży Kalifornii, goszcząc na pokładzie wielu studentów wykonujących pomiarów dna morskiego i stanu środowiska. Na pokładzie nowego statku na wodór znajdą się m.in. radar, systemy obrazowania ryb i systemy pobierania próbek geologicznych.

Statek badawczy napędzany wodorem będzie miał 38,1 metra (125 stóp) długości. Na pokład oprócz załogi zabierze także grupę nawet 45 studentów. Głównym źródłem napędu będą ogniwa wodorowe, awaryjnie wspierane przez silniki diesla. W przypadku 75% operacji zapotrzebowanie na prąd zostanie pokryte z ogniw paliwowych. Przy dłuższych wyprawach będą używane także silniki Diesla. Łączne dofinansowanie władz Stanu Kalifornia do budowy statku na wodór to 35 mln USD. W tej kwocie zawiera się budowa, jak i eksploatacja statku. Statek na wodór wpisuje się w cele Uniwersytetu Kalifornia, który do 2025 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną.

Źródło: Scripps Institution Of Oceanography

Zobacz także
– Statek na wodór będzie pływał po Sekwanie w Paryżu
– Statki SOV na wodór będą pływać u wybrzeży USA
– Prom na wodór dla Norled zbudowany w Turcji