Silnik na LNG o mocy 530 KM w chińskiej ciężarówce Huang He X7

LNG jako paliwo dla ciężarówek na rynku europejskim może wygenerować od kilku lat 460 KM mocy. Taką ilość koni mechanicznych oferują Iveco i Volvo. Dużo lepiej rozwinięty rynek LNG w Chinach generuje jeszcze większe potrzeby. Z odpowiedzią przychodzi silnik Weichai o pojemności 15 litrów i mocy 530 KM. Montowany jest w ciężarówce Huang He X7. Większe są też zbiorniki LNG, dostępne w pojemności nawet 600 kg gazu.

Skroplony gaz ziemny, jak wiele innych dziedzin gospodarki, uległ chińskiemu naj. W skali świata Chiny to największa ilość stacji LNG, najwięcej ciężarówek LNG na drogach, największy zasięg na jednym tankowaniu LNG (2600 km) i największe zbiorniki LNG (800 kg w jednym aucie). Teraz do kompletu dołączył najmocniejszy silnik na gaz ziemny o mocy 530 KM. Wszystko to powoduje, że Chiny to niekwestionowany lider wykorzystania LNG w transporcie ciężkim.

Silnik na skroplony gaz ziemny Weichai ma 530 KM i jest montowany w nowoczesnej ciężarówce Huang He X7. Na pierwszy rzut oka wyróżnia się ona opływowym kształtem nadwozia, zmniejszającym opory powietrza. Standardowo ciężarówka wyposażona jest w 2 zbiornik LNG o pojemności 400 kg LNG (1000 l pojemności geometrycznej), montowanych za kabiną pojazdu. Opcjonalnie można domówić trzeci zbiornik o pojemności 200 kg LNG (500 L). Dzięki temu zasięg na jednym tankowaniu LNG zwiększy się z 1300 do 2000 kilometrów. A co z innymi silnikami na gaz powyżej 500 KM na rynku? Także chiński Foton Auman korzystając z silników Cummins powinien generować aż 550 KM, jednak brak oficjalnych wdrożeń. Z kolei silnik Cursor 13 NG EVO o mocy 500 KM zapowiadało niegdyś FPT. Miał wówczas trafić do pojazdów Stralis / S-Way, ale finalnie nie rozpoczęto masowej produkcji.

Źródło: CNHTC

Zobacz także
– Foton Auman LNG – ciężarówka z zasięgiem 2600 kilometrów na jednym tankowaniu
– Jiefang JH6 – nowy model na LNG. W Chinach 150 tys. ciężarówek LNG w 2020 roku
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG