Foton Auman LNG – pełna gama ciężarówek na gaz w Chinach

Ciężarówki na LNG dla budowlanki, transportu dystrybucyjnego czy dalekobieżnego oferuje chiński Foton. Na targach pojazdów użytkowych w Xian powiązany z Mercedesem (Daimler) producent zademonstrował 16 typów ciężarówek na LNG. Model Auman na skroplony gaz ziemny wykorzystują silniki gazowe Cummins o mocach od 350 do 550 KM. Foton oferuje ciężarówki LNG na rynkach Azji, obszaru WNP i Ameryki Południowej.

Foton Auman może zatankować aż 800 kg LNG (źródło: Foton)

Auman LNG to flagowa ciężarówka marki Foton produkowana wspólnie z koncernem Daimler (Mercedes). Ten niemiecki producent posiada 49% udziałów w chińskim JV produkującym różnego typu samochody i auta użytkowe. Ambicją firmy jest, aby Auman LNG był dostępny w 16 różnych konfiguracjach do najróżniejszych zadań – od budowlanki, przez dystrybucję po transport dalekobieżny. W grudniu 2020 Foton zaprezentował na targach w Xian różnego typu konfiguracje nadwozia – od ciągników 2 i 3 osiowych po ciężkie podwozia 4×8. Plany podboju chińskiego rynku poparte są sporym zainteresowaniem ciężarówkami na gaz ziemny. W Chinach od stycznia do września 2020 roku sprzedano 116,5 tys. ciężarówek na gaz ziemny – CNG lub LNG.

Foton chce, by Auman LNG mocno wszedł także w rynek aut budowlanych (źródło: Foton)

Foton Auman LNG będzie napędzany silnikami gazowymi marki Cummins. Pod maskę trafią różne wielkości silników serii X12N i X15N o pojemności 10-15 litrów i mocy od 350 do 550 KM. Sztandarowym rozwiązaniem będzie ciagnik dalekobieżny z silnikiem Cummins X15N o mocy 550 KM i 2600 Nm momentu obrotowego. Za przeniesienie napędu będzie odpowiadała automatyczna skrzynia biegów ZF. Foton wykonał kompleksowe testy ciężarówek LNG. Najbardziej wymagające warunki obejmowały pracę na wysokości ponad 5200 metrów i temperaturze -35 ℃. Montowane instalacje gazowe spełniają surowy certyfikat ECE R110. Największe ciągniki mogą być wyposażone w 4 zbiorniki LNG o pojemności wodnej prawie 2000 litrów. Pozwala to na zatankowanie 800 kg LNG i przejechanie 2600 kilometrów na jednym tankowaniu.

Źródło: Foton

Zobacz także
Jiefang JH6 – nowy model na LNG. W Chinach 150 tys. ciężarówek LNG w 2020 roku
– Genlyon C6 od SAIC Hongyan – ciężarówka na LNG z Chin
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG