Hybryda na CNG od Iveco w autobusach miejskich Urbanway

Silnik gazowy z układem hybrydowym trafi do autobusów Iveco Bus. Podczas targów EuMo 2022 w Paryżu zaprezentowano Iveco Bus Urbanway CNG Hybrid. Gazowy silnik Iveco Cursor 9 współpracuje tu z układem hybrydowym 48 V Voith Diva NXT. Dzięki wsparciu pracy silnika CNG przez układ hybrydowy jest możliwe ograniczenie zużycie paliwa o 16%. Hybrydowy Iveco Bus Urbanway CNG może być zasilany całkowicie odnawialnym biogazem i trafi na rynek w 2022 roku. Silnik hybrydowy na biometan będzie od 2023 roku montowany także w modelach Crossway i Crealis.

Iveco Urbanway CNG Hybrid na gaz ziemny

CNG i hybryda generują do 19% redukcji gazów cieplarnianych w porównaniu z silnikiem diesla. Sercem układu hybrydowego jest skrzynia biegów Diwa NXT, połączona z modułem odzyskiwania energii szczytowej o mocy 35 kW. Działa on jak rozrusznik i alternator w celu odzyskania energii kinetycznej nagromadzonej podczas fazy zwalniania i hamowania. Wygenerowany tam prąd trafia do akumulatora LTO o napięciu 48 V, zamontowanego na dachu autobusu. Akumulator jest w stanie dostarczyć 25 kW podczas ruszania i tym samym odciąża pracę silnika gazowego Cursor 9. Silnik hybrydowy na bioCNG posiada także funkcję Start&Stop działającą automatycznie bez ingerencji kierowcy.

Silnik gazowy Cursor 9 Hybrid w pierwszej kolejności trafi do modeli Urbanway 12 CNG i Urbanway 18 CNG (pod koniec 2022 roku). Kolejne modele, gdzie trafi zeroemisyjny silnik na biogaz to Crealis i Crossway (2023 rok). Dotychczas grupa Iveco dostarczyła 2500 autobusów na gaz ziemny. Poszerzenie oferty o napęd hybrydowy w wersjach CNG pozwoli na jeszcze większą redukcję emisji spalin i śladu węglowego w autobusach Iveco Bus. Zasilanie biogazem w autobusach Iveco jest możliwe dzięki silnikom Cursor 9, generującym w zależności od wersji od 280 do 400 KM mocy. Realny zasięg na jednym tankowaniu CNG wynosi nawet 500 kilometrów w przypadku autobusu Crossway 12.

Źródło: Iveco Bus

Zobacz także
– Iveco Streetway CNG – nowy autobus budżetowy na biogaz
– Iveco Crealis CNG dla Afryki – 50 pojazdów typu BRT
– Katalog autobusów CNG/LNG