Volvo FH Fuel Cell Electric – ciężarówka na wodór z ogniwem

Volvo na wodór oficjalnie zaprezentowane. W czerwcu 2022 podano pierwsze informacje o testowym Volvo FH Fuel Cell Electric. Na pokład elektrycznego Volvo FH trafiło ogniwo paliwowe Cellcentric produkowane wspólnie z Mercedesem. Zestaw ogniw wodorowych ma moc 300 kW, a moc silnika elektrycznego – 600 KM. Na jednym tankowaniu wodoru ciężarówka przejedzie 1000 kilometrów przy zestawie z masą całkowitą do 65 ton.

Volvo FH na wodór w czasie tankowania

Wodór zasila ciężarówkę Volvo FH z nowymi ogniwami paliwowymi Cellcentric. Szwedzki producent ogłosił 20 czerwca 2022, że testuje pierwszy egzemplarz Volvo z napędem wodorowym. W tym celu zaadaptowano produkowaną już ciężarówkę Volvo FH Electric, gdzie dodano ogniwo wodorowe i zbiorniki na sprężony wodór H35. Zestaw ogniw paliwowych ma łączną moc 300 kW i jest dostarczany przez firmę Cellcentric. Cellcentric do dedykowany producent ogniw paliwowych powołany do działalności jako JV Mercedes Trucks i Volvo Trucks. Volvo dedykuje pojazd FH Fuel Cell do pracy na średnich i długich dystansach.

Volvo FH na wodór w czasie tankowania

Volvo FH Electric Fuel Cell ma silniki elektryczne o mocy 600 KM. Źródłem energii dla napędu elektrycznego są dwa ogniwa paliwowe Cellcentric o łącznej mocy 300 kW. Na jednym tankowaniu wodoru Volvo Fuel Cell ma pokonać do 1000 kilometrów. Tankowanie wodoru do pełna zajmuje 15 minut. Napęd wodorowy pozwala na ruch pojazdu o dmc 65 ton. W testowym egzemplarzu z czerwca 2022 roku zamontowano zbiorniki na sprężony wodór o ciśnieniu 350 bar (wodór H35). Jedynymi spalinami, jakie wydobywają się z auta to para wodna. Ciężarówka nie emituje gazów cieplarnianych, ani CO2.

Źródło: Volvo Trucks

Zobacz także
– Ogniwo wodorowe Cellcentric (Mercedes – Volvo) z komponentami Bosch
– Mercedes GenH2 – specyfikacja ciężarówki na wodór
– Ciężarówki na wodór – katalog pojazdów