Caddy CNG 2022 – nowe auto VW na gaz ziemny z Polski

CNG zasili nową wersję Volkswagena Caddy TGI. Wpis wykracza nieco poza konwencję pojazdów gamy ciężkiej zasilanej gazem, natomiast sama premiera wymaga odnotowania. Po pierwsze, że to najnowocześniejsze auto dostawcze zasilane CNG dostępne na rynku. Po drugie – VW Caddy TGI na CNG z 2022 jest produkowane w Polsce. Auto oferuje 440 km zasięgu na jednym tankowaniu CNG, a w wersji MAXI zabierze do 3,7 m3 ładunku.

Auta dostawcze na CNG to jeden z ważnych komponentów rynku samochodów na gaz ziemny. Po wycofaniu się koncernu Stellantis (marka FIAT) z rozwoju napędu CNG, Volkswagen pozostał ostatnią marką rozwijającą dostawczaki na metan. Po 2 latach od premiery wersji na benzynę i diesla, Volkswagen pokazało oficjalnie model Caddy TGI na gaz ziemny w najnowszej odsłonie. To małe auto dostawcze może być zasilane gazem ziemnym, jak i biogazem. Awaryjnie może być także zasilane benzyną.

VW Caddy CNG z 2022 roku wyposażony jest w silnik 1.5 TGI o mocy 131 KM. Klienci mogą wybrać do auta skrzynię manualną o 6 przełożeniach, jak i 7 biegowy automat DSG. Sprężony gaz ziemny lub biometan jest tankowany do zbiorników o łącznej pojemności wodnej 139 L. Pozwala to na zmagazynowanie ok. 23,0 kg (30,5 m3) CNG. Przy średnim spalaniu 4,3 kg/100 km (7,0 m3/100 km) zasięg wynosi ok. 530 km na gazie ziemnym. Awaryjnie do dyspozycji kierowcy pozostaje zasilanie benzyną z zasięgiem 120 kilometrów (zbiornik 8,25 L na etylinę). Emisja CO2 w przypadku gazu ziemnego wynosi 118 g/km, zaś przy zasilaniu biometanem auto nie emituje gazów cieplarnianych. Wersja CNG jest droższa o 2 625 euro od porównywalnej wersji z silnikiem na olej napędowy i zaczyna się od 27 430 euro na rynku niemieckim.

Źródło: Volkswagen, własne

Zobacz także
Iveco Daily CNG wybrane przez region Rovigio we Włoszech
 Iveco Daily z zasięgiem 600 km na jednym tankowaniu
– Katalog ciężarówek CNG