Stacja tankowania wodoru od Linde – najszybsza w Europie

Tankowanie wodoru może być tak szybkie, jak oleju napędowego. Takie możliwości pokazuje nowa stacja marki Linde wybudowana w austriackim Vols. Wydajność tankowania wodoru H35 to 40 kilogramów paliwa w ciągu 10 minut. W ciągu godziny stacja zatankuje do 4 ciężarówek z ogniwami paliwowymi. Stacja należy do lokalnej sieci dyskontów Mpreis.

Stacja tankowania wodoru od Linde to połączenie wysokiej wydajności oraz najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wyposażona jest w nowy standardowy protokół tankowania ciężarówek z ogniwem paliwowym. Nowa stacja wodorowa została wybudowana na terenie firmy w miejscowości Völs w Tyrolu. Stacja tankuje wyłącznie zielony wodór, produkowany bezpośrednio na miejscu. Zamontowany hydrolizer marki Sunfire posiada moc 3,2 MW. Ustawienie hydrolizera i stacji tankowania wodoru kosztowało 13 mln euro, z czego połowę środków pozyskano ze specjalnego funduszu UE. Wyprodukowany na miejscu wodór jest składowany pod ciśnieniem 30 bar w 3 zbiornikach o łącznej pojemności 700 kg wodoru.

Ciężarówki na wodór należące do Mpreis zostały dostarczone przez firmę Hyzon. Mpreis zamówił 70 ciężarówek Hyzon HyMax 450, które będą sukcesywnie dostarczane w latach 2021 – 2023. Pozwolą one na całkowicie bezemisyjne dostawy z wykorzystaniem wyłącznie energii odnawialnej. Nowe ciężarówki wodorowe tankują sprężony wodór H35 (pod ciśnieniem 350 bar). Hyzon HyMax 450 bazuje na konstrukcji DAF XF. W pojeździe zamontowano napęd wodorowy marki Hyzon, który generuje 740 KM (550 kW) mocy. Zasięg na jednym tankowaniu sprężonego wodoru (wodór H35) wynosi 520 kilometrów.

Źródło: Linde Engineering, Mpreis

obacz także
– Hyzon HyMax na wodór dla mleczarni Campina w Holandii
– Hyzon z pierwszymi prototypami HyMax w Europie
– Katalog ciężarówek na wodór