Zbiorniki na ciekły wodór już oficjalnie na Mercedes GenH2

Ciekły wodór już oficjalnie jest tankowany w czasie testów do Mercedes Gen H2. Pod koniec czerwca 2022 Mercedes zaprezentował układ zasilania ciekłym wodorem w testowym Mercedes Actros. Zamontowane zbiorniki na ciekły wodór LH2 mieszczą 80 kg paliwa. Taka ilość wodoru pozwala na pokonanie ponad 1000 kilometrów na jednym tankowaniu paliwa.  Ciężarówka jest wyposażona w ogniwo paliwowe Cellcentric o mocy 300 kW.

Mercedes tankowany ciekłym wodorem LH2

Testy ciężarówki z ciekłym wodorem są realizowane przy wsparciu Air Liquide (dostawca stacji) oraz landu Nadrenia-Palatynat. Ciągnik ze zbiornikami na ciekły wodór LH2 był prezentowany m.in. w czasie regionalnego wydarzenia promującego wodór – „WOCHE DES WASSERSTOFFS SÜD” (#wdws2022) w Wörth am Rhein. Ciekły wodór jest tu dostarczany cysterną kriogeniczną na tor testowy w Wurth. Następnie z tymczasowej stacji ciekłego wodoru, paliwo wodorowe o temperaturze -253 stopnie jest tankowane do zbiorników kriogenicznych o pojemności 80 kg. Mercedes rozwija zasilanie ciekłym wodorem z licznymi partnerami. Główną platformą współpracy jest H2Accelerate. Dostawcami wodoru są tutaj Shell, BP, TotalEnergies, OMV, Linde. Są także inni producenci aut ciężarowycj jak Volvo czy Iveco.

Złącza tankowania ciekłego wodoru LH2

Zbiorniki kriogeniczne na wodór nie posiadają dodatkowego chłodzenia. Ciekły wodór po zatankowaniu ma temperaturę -253 stopni, jest poddawany odparowaniu i wykorzystaniu w ogniwach paliwowych. Zapas paliwa (80 kg LH2) pozwala na przejechanie do 1000 kilometrów. Tankowanie ciekłego wodoru wymaga dalszego rozwoju – przyspieszenia i zwiększenia wydajności. W tym celu Maercedes i Linde pracują nad technologią sLH2 – przechłodzonego ciekłego wodoru. Pierwsza stacja ma być uruchomiona w Niemczech w 2023 roku. Nowe rozwiązanie będzie odpowiednio zestandaryzowane dla łatwiejszej budowy stacji na ciekły wodór na całym świecie. Głównym celem Mercedesa jest stworzenie drugiego filara ciężarówek bezemisyjnych obok pojazdów elektrycznych – zasilany wodorem w ogniwach paliwowych.

Źródło: Daimler Trucks

Zobacz także
– Mercedes Gen H2 – specyfikacja techniczna
– Mercedes Econic Fuelcell z zabudową Faun
– Ciężarówki na wodór – katalog pojazdów