Stacja wodorowa dla MPK Kraków oficjalnie otwarta

Tankowanie wodoru w Krakowie oficjalnie uruchomione przez PKN Orlen. Z końcem czerwca 2022 roku władze MPK Kraków, Miasta Krakowa oraz PKN Orlen otworzyły mobilną stację wodorową dla autobusów.  Jedno tankowanie wodoru pozwoli na przejechanie 350 kilometrów bez emisji spalin. Stacja zbudowana jest z kilkudziesięciu butli z wodorem pod ciśnieniem 500 bar. Zamontowany bufor może pomieścić 400 kg szarego wodoru H35. Taka ilość paliwa wodorowego pozwala na 11 tankowań autobusu miejskiego.

Stacja wodorowa została uruchomiona dla MPK Kraków w ramach testów autobusu z ogniwami paliwowymi. Krakowski przewoźnik testuje autobus na wodór z ogniwami paliwowymi marki Solaris. MPK Kraków ma ambicje zakupić 150 autobusów z ogniwami wodorowymi. PKN Orlen chce natomiast ustawić stacje tankowania wodorem i tankować różne miejskie pojazdy, przede wszystkim autobusy na wodór. Obecnie paliwo wodorowe wytwarzane jest w Rafinerii Trzebinia i jest to tzw. wodór szary, pochodzący z nieodnawialnej energii. Zamontowany tam elektrolizer ma wydajność 50 kg wodoru na godzinę jakości 99,999%. Docelowo będzie to wodór zielony wytwarzany wyłącznie z energii odnawialnej.

Stacja tankowania wodoru w Krakowie na razie obsługuje tylko autobus Solaris Urbino 12 Hydrogen. Autobus z ogniwami paliwowymi może pomieścić . Źródłem napędu jest ogniwo paliwowe o mocy 70 kW marki Ballard. Wodór H35 (sprężony przy ciśnieniu 350 bar) pozwala na pokonanie ok. 350 kilometrów na jednym tankowaniu. Jednorazowo autobus tankuje do 35 kg sprężonego wodoru. PKN Orlen do 2030 roku chce ustawić 100 stacji tankowania wodoru – 57 w Polsce, 28 w Czechach i 26 na Słowacji. Łączne inwestycje PKN Orlen w wodór do 2030 roku wyniosą 7,4 mld PLN. Pierwsze stacje wodorowe mają ruszyć w Katowicach i Poznaniu w 2023 roku. Zielony wodór produkowany przez Orlen ma powstawać m.in. z wykorzystaniem biometanu (biogazu).

Źródło: MPK Kraków, Orlen

Zobacz także
– Stacja wodorowa w Krakowie – zapowiedź z 2021 roku
– Stacje tankowania wodoru w Katowicach i Poznaniu od Orlen
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje