Wodór w Koninie – ruszyło tankowanie wodoru i autobus z ogniwami

Autobus na wodór w stałej eksploatacji w Koninie. Z początkiem lipca 2022 MZK Konin uruchomił obsługę tras autobusem z ogniwami paliwowymi. MZK Konin dzierżawi autobus Solaris Urbino 12 Hydrogen przez okres 4 lat. Jednocześnie została otworzona stacja wodorowa na terenie ZE PAK. Nowa stacja może tankować wodór H35 (sprężony 350 bar). Uruchomiona stacja wodorowa to rozwiązanie mobilne bazujące na kontenerze ISO zamontowanym na naczepie ciężarowej.

Tankowanie wodoru w Koninie zapewnia ZE PAK (Grupa Polsat Plus). ZE PAK wygrał w grudniu 2021 przetarg MZK Konin na dostawy i napełnianie wodoru do pierwszego autobusu z ogniwami paliwowymi. Za tankowanie wodoru przez okres 2 lat ZE PAK otrzyma od MZK Konin 1,55 mln zł brutto. Pierwsze uroczyste tankowanie wodoru odbyło się 5 lipca 2022. Oprócz tankowania wodoru do autobusu Solaris, został zatankowany autobus NESO Bus – produkowany przez firmę Polski Autobus Wodorowy. Ruszył on na trasę po ulicach Konina, dowożąc pracowników z centrum miasta do elektrowni ZE PAK.

Autobus wodorowy w Koninie ruszył w pierwszą trasę 8 lipca 2022 roku. Jest to przełomowa data, gdyż jest to pierwsza stała praca autobusu z ogniwami paliwowymi w Polsce. Firma pozyskała bowiem Solaris Urbino 12 Hydrogen na okres 4 lat od producenta autobusów z Bolechowa. Solaris Urbino 12 Hydrogen ma numer boczny 333 w MZK Konin i realizuje kursy na linii 56. W uroczystym przekazaniu autobusu do eksploatacji – 7 lipca 2022 – wziął udział m.in. prezydent Konina – Piotr Korytkowski oraz prezes Solaris – Javier Calleja.

Źródło: MZK Konin

Zobacz także
– Wodór dla MZK Konin zatankuje ZE PAK
– MZK Konin wydzierżawi autobus na wodór od Solaris
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje