Autobusy na LNG w Warszawie – Autosan Sancity 18 LNG już jeździ

Autosan na LNG już oficjalnie na ulicach Warszawy. W lipcu 2022 roku MZA odebrało pierwszą partię 5 przegubowych autobusów na skroplony gaz ziemny. Docelowo na ulicach stolicy ma jeździć 90 Autosanów na skroplony metan. Dzięki temu flota autobusów na gaz ziemny w MZA Warszawa powiększy się do 335 autobusów.

Autobusy na skroplony gaz ziemny dostarczane są na mocy umowy z 2020 roku. Za 90 autobusów o długości 18 metrów MZA Warszawa zapłaci 166 mln PLN. Będą to autobusy Autosan Sancity 18 LNG, bazujące na licencji Solbus. Warto zaznaczyć, że producent z Sanoka wprowadził w projekcie kilka istotnych zmian. Najważniejsza z nich dotyczy zbiornika LNG. O ile w Solbusie znajdował się on przy silniku, na tylnej ścianie pojazdu, to w Autosanie zamontowano go na dachu pojazdu na czołowym członie autobusu.

Silnik gazowy został dostarczony przez firmę Cummins. Dysponuje on mocą 320 KM. Jest on sparowany z automatyczną skrzynią biegów ZF. Autosan Sancity 18 LNG może pomieścić 120 pasażerów, z czego 36 osób na miejscach siedzących. Dzięki zastosowaniu LNG autobus może pokonać do 400 kilometrów na jednym tankowaniu gazu ziemnego. Nowe Autosany dołączą do eksploatowanej już floty 35 Solbusów SM18 LNG z 2015 roku. Nowe autobusy mogą być zasilane także odnawialnym bioLNG (skroplonym biogazem).

Źródło: MZA Warszawa

Zobacz także
– Autosan Sancity 18 LNG – premiera na TransExpo 2021
– Autobusy na LNG dla MZA Warszawa dostarczy Autosan
– Stacja LNG MZA w Warszawie na Ostrobramskiej