LNG napędza betonomieszarki Scania 8×4 w Szczecinie

Skroplony gaz ziemny zasila flotę betoniarek w firmie Gryf Beton. LNG zostało wybrane jako źródło napędu ze względów ekologicznych. Firma budowlana Gryf Beton zdecydowała się na ciężarówki 8×4 marki Scania G410 XT LNG.  Pod maską ciężarówki pracuje silnik gazowy o pojemności 13 litrów i mocy 410 KM. Na jednym tankowaniu skroplonego metanu ciężarówka może przejechać z pracującą zabudową do 500 kilometrów. Ciężarówki mogą być zasilane gazem ziemnym lub odnawialnym biogazem (bioLNG).

Scania XT G410 na LNG (źródło: Scania)

Napęd LNG pozwala na otrzymanie parametrów pracy pojazdu zbliżonych do zasilania dieslem. Dzięki 3 razy większej gęstości paliwa niż dla CNG, auto na jednym tankowaniu jest w stanie realizować dzienną pracę na jednym tankowaniu LNG. Zamontowany zbiornik LNG o pojemności 406 litrów może magazynować ok. 170 kg gazu. Tankowanie LNG do pełna zabiera tylko kilka minut. W betonomieszarce napędzane są dwie osie – druga i trzecia. Czwarta oś to tzw. tridem, który jest podnoszony jeśli auto nie przewozi ładunku. Dla zwiększenia możliwości przewozowych, zabudowa Scania G410 XT LNG została wykonana w dużej mierze z alumunium.

Scania XT G410 na LNG (źródło: Scania)

Wybór napędu LNG był podyktowany względami ekologicznymi. Scania XT410 może być tankowana gazem ziemnym, jak i odnawialnym biometanem. Taki napęd pozwala na wytwarzanie i dostawy niskoemisyjnego betonu dla wymagających klientów. Napęd LNG pozwala na osiągnięcie celów ekologicznych na etapie transportu betonu. Silnik gazowy marki Scania jest fabrycznie przystosowany do zasilania metanem i cechuje się bardzo niską emisją spalin. Zastosowanie metanu całkowicie eliminuje emisję cząstek stałych (sadzy), co jest niezwykle cenne przy dostawach towaru na terenie zabudowanym.

Źródło: Scania Polska

Zobacz także
– Scania z nowymi rozwiązaniami dla silników gazowych od 2022 roku
– Scania R410 LNG – szczegółowa specyfikacja
– Katalog aut ciężarowych CNG/LNG