Ciężarówki na wodór w Niemczech – 27 Hyundai Xcient w 7 flotach

Hyundai Xcient Fuelcell na kolejnym europejskim rynku. Po udanym debiucie 47 wodorowych ciężarówek w Szwajcarii kolejne 27 Hyundaiów na wodór trafi do Niemiec. Odświeżona w 2021 roku wodorowa ciężarówka trafi do 7 przewoźników do obsługi ładunków dla produkcji i dystrybucji towarów. Oprócz nowych ciężarówek z ogniwem paliwowym zostaną ustawione nowe stacje tankowania wodoru. Projekt uzyskał finansowanie z federalnego ministerstwa cyfryzacji i transportu BDMV.

Dofinansowanie do zakupu ciężarówek na wodór pochodzi ze specjalnego funduszu BDMV o wartości 1,6 biliona euro. Fundusz powstał w sierpniu 2021 roku i został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Firmy transportowe z Niemiec mogą się ubiegać o finansowanie bezemisyjnych ciężarówek na wodór, prąd lub o napędzie hybrydowym zasilanym z trakcji nad autostradą. Wszystkie środki zostaną rozlokowane do końca 2024 roku. Hyundai Hydrogen Mobility Germany GmbH (HHMG). Firma będzie czerpać z doświadczeń ze szwajcarskiego rynku. Tam flota 47 wodorowych Hyundaiów pokonała już 4 mln kilometrów po wymagającym, górzystym terenie.

Ciężarówka Hyundai na wodór jest produkowana w Korei Południowej. Sprzedaż 47 egzemplarzy Hyundai Xcient Fuelcell oznacza mocny debiut ciężkiej gamy Hyundai na największym rynku pojazdów użytkowych. Hyundai Xcient Fuelcell wyposażony jest w dwa ogniwa wodorowe o łącznej mocy 180 kW (2 x 90 kW). Pracę systemu stabilizują akumulatory litowo-jonowe o pojemności 72 kWh. Generowana tam energia elektryczna jest dostarczana do silnika elektrycznego o mocy 350 kW (ok. 460 KM). Dysponuje on pokaźnym momentem obrotowym wynoszącym 2237 Nm. Zbiorniki na sprężony wodór zabierają ok. 31 kg sprężonego wodoru H35 (350 bar). Taki zapas paliwa pozwala na pokonanie 400 km na jednym tankowaniu.

Źródło: Hyundai Trucks

Zobacz także
– Hyundai Xcient na wodór po modernizacji w 2021 roku
– Poczta w Szwajcarii testuje ciężarówki na wodór
– Ciężarówki na wodór – katalog