Autobusy na CNG w Rzeszowie dostarczy Autosan i Solaris

Gaz ziemny zasili kolejne nowe autobusy w MPK Rzeszów. W rozstrzygniętym w maju 2022 roku przetargu na dostawcę autobusów CNG o długości 12 metrów został wybrany Autosan. Autobusy przegubowe na gaz dostarczy Solaris. Flota MPK Rzeszów wzbogaci się tym samym w 2023 roku o 12 nowych autobusów na sprężony gaz ziemny. Opcjonalnie MPK Rzeszów może dobrać 6 autobusów CNG o długości 12 metrów.

CNG od dawna króluje jako źródło napędu rzeszowskiej komunikacji. Napęd na gaz ziemny stanowi znakomitą większość pojazdów na paliwa alternatywne, obok MPK Rzeszów auta na CNG posiada także PKS Rzeszów. W 2023 roku flotę MPK wznowi 10 nowych autobusów CNG o długości 12 metrów. Najkorzystniejszą ofertę złożył rodzimy producent z Podkarpacia – Autosan. Za jeden autobus CNG oczekuje 1,801 mln zł. Pozostałe oferty – MAN (2,158 mln zł za autobus CNG) i Solaris (1,965 mln zł za autobus na gaz) – zostały odrzucone. Autosany Sancity 12 CNG mają pojawić się w Rzeszowie w ciągu 378 dni od podpisania umowy. Jednocześnie MPK Rzeszów może w marcu 2023 roku zdecydować się na wykorzystanie opcji i zamówienie kolejnych 6 Autosanów na gaz ziemny. Nowe autobusy mogą być zasilane także sprężonym biometanem (bioCNG).

Solaris Urbino 18 CNG (źródło: Solaris)

Gaz ziemny napędzi także nowe autobusy przegubowe. Dwa autobusy o długości 18 metrów zasilane gazem dostarczy Solaris. Oferta na model Urbino 18 CNG (2,593 mln zł brutto) okazała się korzystniejsza od propozycji MAN – Lion’s City 18 CNG (3,072 mln zł brutto). To co łączy autobusy Solaris i Autosan to ten sam dostawca silników gazowych. W obu przypadkach będzie to silnik CNG marki Cummins o mocy 320 KM. Nowe autobusy mogą być zasilane gazem ziemnym lub biogazem. Solaris na dostawę autobusów CNG ma 301 dni od podpisania umowy.

Źródło: MPK Rzeszów

Zobacz także
Solaris Urbino 18 CNG już na ulicach Radomia – 5 nowych autobusów na gaz ziemny
– Starachowice kupią 20 autobusów CNG i zbudują stację gazu ziemnego
– Katalog autobusów CNG/LNG