Wozidło na wodór ruszyło do pracy w kopalni w RPA

Wodór zasila wozidło kopalniane o ładowności 290 ton w RPA. Anglo American rozpoczęło regularną eksploatację wozidła wyposażonego w ogniwa wodorwe o mocy 800 kW. Pojazd wyposażony w ogniwa wodorowe będzie transportował urobek w kopalni Mogalakwena PGMs w RPA.. Paliwo wodorowe będzie wytwarzane i tankowane do pojazdów bezpośrednio na miejscu w ramach projektu nuGen. Docelowo roczna konsumpcja wodoru w 2030 roku w Mogalakwena ma wynieść 40 tysięcy ton wodoru, a moc zamontowanych elektrolizerów – 100 MW.

Qozidło kopalniane na wodór (źródło: Anglo American)

Napęd wodorowy w pierwszym tak dużym wozidle kopalnianym został dostarczony przez Ballard. W istniejącym wcześniej pojeździe zastąpiono zasilanie dieslem przez ogniwo paliwowe. Napęd generowany jest w zestawie ogniw wodorowych o mocy 800 kW (8 x 100 kW). Prąd jest magazynowy w bateriach pokładowych o mocy 1,2 MWh. Oprócz wodoru istotnym źródłem energii jest rekuperacja podczas hamowania. Wozidło codziennie pokonuje znaczne dystanse w dół zboczy kopalni, dzięki czemu napęd hybrydowy generuje dodatkową ilość prądu dla zasilania. Pojazd jest wstanie przewozić 290 ton ładunku.

Zasilanie wodorem w wozidłach kopalnianych ma pozwolić na osiągnięcie zeroemisyjności w Anglo American. W perspektywie 2040 roku firma chce być całkowicie bezemisyjna.  Udane testy auta pozwolą na dalsze konwersje pojazdów górniczych do zasilania wodorem. Firma szacuje, że wodór będzie ekonomicznie uzasadniony w 80% pojazdów górniczych Anglo American. Anglo American podjęło decyzję o transformacji energetycznej w 2014 roku i ustanowienie strategii nuGen. Woziło na wodór Zero Emission Haulage Solution (ZEHS) jest jednym z filarów osiąnięcia zeroemisyjności przez Anglo American.

Źródło: Anglo American

Zobacz także
– Anglo American pracuje nad wozidłami zasilanymi wodorem
– Wozidła na LNG Belaz podbijają świat
– Niemcy – 27 pociągów dla RMV