Ciężarówki na wodór – 5000 aut od Clean Logistics dla GP Joule

Wodór zasili flotę 5000 ciężarówek GP Joule. Założony w 2009 roku start-up jest dostawcą zrównoważonych rozwiązań w zakresie transportu drogowego. Flota bezemisyjnych ciężarówek z ogniwem paliwowym ma stać się atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm transportowych w Europie Zachodniej. Ciężarówki na wodór dostarczy firma Clean Logistics. Wodorowe ciężarówki mają być produkowane w fabryce GINAF Nederland.

Dostawy ciężarówek na wodór będą łącznie kosztować 1 mld euro i będą realizowane w okresie 2023-2027. Koszt jednego ciągnika z ogniwami paliwowymi wyniesie więc ok. 200 000 euro. Tempo dostaw będzie zależało od możliwości pozyskania finansowania dla zeroemisyjnych ciężarówek. Clean Logistics zapewni także wsparcie serwisowe ciągników i tankowania wodoru. Ogniwa paliwowe zostaną dostarczone przez firmę Xpanse Drive Systems.

Produkcja ciężarówek na wodór będzie realizowana przez Clean Logistics w zakładach GINAF Nederland. Przejęcie tej holenderskiej firmy umożliwi firmie rozszerzenie działalności z zakresu modernizacji i konwersji na zero emisyjne ciężarówki z napędem bateryjnym lub wodorowym, które posiadają dopuszczenie do rejestracji na terenie całej UE. Do budowy nowych samochodów ciężarowych firma wykorzysta specjalnie opracowaną oś z silnikami w piastach kół oraz system sterowania „HyBoss”.

Źródło: Clean Logistics, GP Joule

Zobacz także
– Ciężarówki na wodór w Niemczech – 27 pojazdów od Hyundai
– Hyundai Xcient na wodór po modernizacji w 2021 roku
– Ciężarówki na wodór – katalog