Arthur Bus H2 Zero – autobus na wodór z Lublina

Autobus na wodór marki Arthur Bus będzie produkowany w Lublinie. Nowo założony start-up bazuje na dokonaniach firmy Ursus Bus, które produkowała autobusy elektryczne i trolejbusy. Arthur Bus ma ambicje poszerzyć gamę o autobus z ogniwami wodorowymi – Arthur Bus H2 Zero. Planowane są wersje o długości 12 i 18 metrów, ogniwo wodorowe o mocy 60-125 kW i zużycie wodoru poniżej 6 kg na 100 kilometrów.

Wodór do zasilania autobusów przykuwa coraz większą uwagę wielkich koncernów, jak i start-upów. Po decyzji ZE PAK (Grupa Polsat) o budowie fabryki autobusów wodorowych w Świdniku, swoje plany ogłosiła także nowa firma Arthur Bus. Spółka celowa ZE PAK – Polski Autobus Wodorowy – chce od podstaw zbudować konstrukcję autobusu wodorowego. Natomiast Arthur Bus wyraźnie czerpie z dorobku firmy Ursus Bus, która produkowała już kiedyś elektrobusy i trolejbusy.

Arthur Bus H2 Zero 12 został zaprezentowany w kwietniu 2022 roku na targach branżowych w Berlinie. Autobus będzie czerpał energię z ogniwa paliwowego mocy między 60 a 125 kW. Wodór do zasilania autobusu będzie tankowany pod ciśnieniem 350 bar (wodór H35). Kompozytowe zbiorniki pomieszczą ok. 28 kg wodoru. Maksymalny zasięg autobusu na jednym tankowaniu wodoru to 450 kilometrów. Pracę układu będzie stabilizował zestaw akumulatorów o pojemności co najmniej 15 kWh. Autobus napędzą dwa silniki po 125 kW zamontowane w osiach autobusu.

Źródło: Arthur Bus, własne

Zobacz także
– Mercedes eCitaro z ogniwem wodorowym od Toyota
– Toyota Sora – autobus na wodór z Japonii
– Katalog autobusów wodorowych