Gazodiesel na wodór HPDI od Westport debiutuje na rynku

Silnik Dual Fuel zasilany wodorem wejdzie do oferty Westport. Instalacja gazowa H2 HPDI pozwoli przekształcić silniki diesla do zasilania wodorem. Zastąpienie oleju napędowego przez wodór zmniejszy emisję CO2 o 98%. Atutem instalacji ma być łatwe przestawienie z zasilania LNG na wodór. Premiera nowego typu gazodiesla na wodór odbyła się na targach Act Expo, której rozpoczęły się 9 maja w Kalifornii. Prawdopodobnie instalacja w pierwszej kolejności trafi do ciężarówki Volvo FH.

Zasilanie wodorem w instalacji H2 HPDI to o 20% większa moc i moment obrotowy niż przy samym zasilaniu dieslem. Wtrysk wodoru pod wysokim ciśnieniem poprawia sprawność cieplną silnika o 5 – 10%. Powyższe parametry pracy potwierdzono na 13-litrowym silniku Diesla z turbodoładowaniem. Mając na uwadze powołanie się na wcześniejsze doświadczenia z LNG, chodzi tutaj o silnik Volvo D13C. Silnik z gazodieslem na wodór posiada układ V6 i pracę w układzie czterosuwowym.

Ciężarówki na wodór z instalacją H2 HPDI jest dużo tańsza od ciężarówki z ogniwem paliwowym czy w pełni akumulatorowym. Wszystko dzięki doświadczeniom zabranym w zastosowaniu HPDI dla zasilania LNG. Pierwszym odbiorcą tej technologii będą firmy AVL i Scania. Trwają rozmowy z innymi producentami nad montażem silników wodorowych w innych ciężarówkach. Zastosowanie wodoru pozwoli na znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla przy zachowaniu parametrów pracy ciężarówek na trasach dalekodystansowych.

Źródło: Westport

Zobacz także
– Silnik H2 HPDI od Westport dla Scania
– Silnik na wodór od MAN jest testowany w Niemczech
– Ciężarówki na wodór – katalog