Autobus na wodór Skoda H’City na bazie podwozia Temsa

Skoda Transportation H’City to nowy autobus zasilany wodorem, który będzie produkowany przez firmy w Czechach i Turcji. Ten uznany producent trolejbusów wkracza na rynek autobusów wodorowych wspólnie z tureckim producentem podwozi Temsa. Napęd elektryczny Skoda samodzielnie produkuje w Czechach, ogniwo wodorowe dostarczy firma Ballard, a zbiorniki na sprężony wodór – Luxfer. Całość zostanie złożona na linie produkcyjnej Temsa w Turcji.

Skoda na wodór będzie miała zasięg do 350 kilometrów na jednym tankowaniu. Paliwo wodorowe pod ciśnieniem 350 bar zostanie zmagazynowane w zbiornikach kompozytowych firmy Luxfer. Łączna pojemność butli na wodór H35 to 39 kg. Za generowanie energii elektrycznej będzie odpowiadało ogniwo wodorowe marki Ballard. Silnik elektryczny oraz elementy układu napędowego Skoda dostarczy samodzielnie.

Skoda H’City na wodór będzie produkowana wspólnie z tureckim producentem autobusów Temsa. Jest to rozwiązanie bazujące konstrukcyjnie na pojeździe 36Tr i zastępuje dotychczasowe podwozia dostarczane przez Solaris. Pierwsze testy wodorowego autobusu Skoda mają być realizowane w Brnie i Pradze.

Źródło: Skoda Transportation

Zobacz także
– NESO Bus – autobus na wodór od Grupy Polsat Plus
– Polski Autobus Wodorowy z produkcją w Lublinie
– Katalog autobusów wodorowych