Nikola Tre na wodór od 2024 roku w Europie

Ciężarówka na wodór od Iveco – Nikola Tre FCEV – oficjalnie zaprezentowana w europejskiej wersji. Zasilana ogniwami paliwowymi ciężarówka będzie miała 800 kilometrów zasięgu na jednym tankowaniu sprężonego wodoru. Nikola Tre zasilana wodorem H70 (700 bar) będzie produkowana w niemieckim Ulm, a jej rynkowy debiut planowany jest na 2024 rok.

Napęd wodorowy w ciężarówkach wchodzi w nową fazę rozwoju dzięki zastosowaniu elektrycznej osi napędowej. Dotychczas generowana energia elektryczna w ogniwie wodorowym była dostarczana do silnika elektrycznego, a stamtąd układem napędowym na oś. Nowe rozwiązanie FPT Industrial z montażem silnika bezpośrednio w osi to mniejsza masa układu i oszczędność miejsca. Jest to niezwykle ważne, gdyż dodatkowa przestrzeń i masa mogą zostać zagospodarowane przez ogniwo paliwowe i system magazynowania wodoru.

Nikola Tre bazuje konstrukcyjnie na Iveco S-Way. Auto jest napędzane przez oś elektryczną eAxle marki FPT Industrial o mocy 480 kW (ok. 640 KM). Auto zabiera na pokład 70 kg sprężonego wodoru pod ciśnieniem 700 bar (wodór H70). Taka ilość paliwa wodorowego pozwala na pokonanie do 800 kilometrów na jednym tankowaniu. Tankowanie od zera do pełna zajmuje około 20 minut. Auto wejdzie do regularnej sprzedaży w Europie w 2024 roku.

Źródło: Iveco / Nikola

Zobacz także
Produkcja Nikola Tre w Ulm – start w 2021 roku
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Wodór jako paliwo