Silnik na wodór od Cummins – 6,7 l pojemności i 290 KM

Wodór i pojazdy bateryjne w czasie targów IAA 2022 były szczególnie promowane przez producentów pojazdów. Paliwo wodorowe u większości kojarzy się jako źródło energii w ogniwach paliwowych, tymczasem wodór może być spalany bezpośrednio w silniku. Taką propozycję przedstawiła firma Cummins w koncepcje H2-ICE. Pod maską dystrybucyjnego Mercedesa Atego trafił silnik na wodór B6.7H o mocy 290 KM. Na jednym tankowaniu wodoru H70 pojazd może pokonać do 500 kilometrów.

Silnik na wodór – Cummins B6.7H

Silniki na wodór według Cummins mają być znacząco tańsze od ogniw wodorowych i korzystać w dużej mierze z technologii silników gazowych. Cummins proponuje koncept, gdzie baza silnika pozostaje ta sama dla różnych rodzajów napędu – oleju napędowego, gazu ziemnego, a także wodoru. Przykładem realizacji tej strategii jest silnik B 6.7H w ramach konwersji H2-ICE. Tym sposobem silnik o pojemności 6,7 litra o mocy 290 KM (216 kW) trafił pod maskę Mercedes Atego, którego DMC oscyluje między 10 a 26 ton. Jest jednocześnie uzupełnieniem oferty Cummins, gdzie króluje silnik H15X o mocy 530 KM (395 kW) i możliwym zasięgu na wodorze do 1000 kilometrów. Maksymalny moment obrotowy na poziomie 2600 Nm pozwala prowadzić auta ciężarowe o dmc do 44 ton.

Mercedes Atego na wodór od Cummins posiada napęd 4×2 i 500 kilometrów zasięgu na jednym tankowaniu wodoru. Ciężarówka jest wyposażona w zbiorniki na sprężony wodór H70 (pod ciśnieniem 700 bar). Zbiorniki kompozytowe na wodór dostarczyła firma NPROXX. W proponowanej specyfikacji Atego posiadają pojemność 40 kilogramów wodoru, opcjonalnie mogą być powiększone o kolejne 10 kilogramów. Silnik na wodór Cummins B6.7 H dysponuje mocą 290 KM (216 kW) oraz momentem obrotowym 1200 Nm. Silnik wodorowy dzieli z silnikiem na diesla / gaz ziemny m.in. skrzynie biegów, układ napędowy czy system chłodzenia. Przejście na zasilanie wodorem w znikomym stopniu ograniczyło ładowność i dynamikę auta w stosunku do zasilania dieslem. Plusem jest mniejsza emisja hałasu niż w przypadku zasilania dieslem. Napęd wodorowy został zamontowany w niemieckim zakładzie Cummins w Gross-Gerau wspólnie z firmą EDAG. Pierwsze silniki na wodór marki Cummins zamówiły już floty w USA – Werner Enterprises, Transport Enterprise Leasing (TEL) oraz producent maszyn rolniczych Versatile.

Źródło: Cummins

Zobacz także
– Scania na wodór wspólnie z Cummins i AirLiquide
– Scania G350 Hydrogen z ogniwami Cummins
– Katalog ciężarówek wodorowych