Scania na wodór wspólnie z Cummins i Air Liquide

Projekt HyTrucks to konsorcjum dla wdrożenia ciężarówek z ogniwami paliwowymi. Scania odda 20 ciężarówek z napędem elektrycznym do dyspozycji Cummins, który zamontuje ogniwa paliwowe. Dostawy i tankowanie wodoru zabezpieczy firma AirLiquide. Zastosowanie wodoru ma pozwolić na zeroemisyjną jazdę na średnich i dalekich dystansach, gdzie ciężarówki elektryczne są zbyt ciężkie i mają niewystarczający zasięg. Cieżarówki ruszą na trasy wokół Rotterdamu w 2024 roku.

Ciężarówki na wodór marki Scania zasilane wodorem po raz pierwszy wyjechały na drogi w 2019 roku. Norweski dyskont ASKO pozyskał wówczas kilka egzemplarzy Scania wyposażonych w ogniwa paliwowe Cummins. Scania G350 jeżdżąca dla dyskontu ASKO to 3 osiowe podwozie, na którym domontowano zbiorniki na sprężony wodór H35. Ciężarówki są zasilane zielonym wodorem produkowanym z prądu generowanego z paneli słonecznych i elektrowni wodnych.

Wodorowe ciężarówki w średnim i dalekim transporcie będą z kolei rozwijane przez projekt HyTrucks. Jest to holenderska inicjatywa Portu Rotterdam i dostawcy wodoru AirLiquide. W pierwszym etapie na trasy ruszy 20 ciężarówek z ogniwem wodorowym. Jako dostawcę wybrano markę Scania z ogniwami paliwowymi Cummins. Bezemisyjne ciężarówki na wodór ruszą w trasę w 2024 roku.

Źródło: Scania

Zobacz także
– Scania G350 Hydrogen z ogniwami Cummins
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Katalog ciężarówek wodorowych