Wodór w transporcie LIDL – ciężarówki i wózki widłowe

Napęd wodorowy wdrożony w transporcie LIDL. Dyskont spożywczy zaangażował 100 pojazdów we francuskim centrum logistycznym Carquefou do zasilania wodorem. Zielony wodór do napędu pojazdów dostarczy firma Lhyfe. Flota wózków widłowych i aut dostawczych będzie codziennie zużywać 75 kg zielonego wodoru. Nowa flota wózków widłowych z ogniwem paliwowym to część strategii LIDL dla zmniejszenia emisji do 2030 roku.

Wózki widłowe na wodór będą dostarczone przez firmy Jungheinrich i Plug Power. Tankowanie wodoru do wózka widłowego zajmie kilka minut i pozwoli na operowanie pojazdem przez całą zmianę jak dla wózka spalinowego. LIDL szacuje, że dobowe zapotrzebowanie 100 różnego typu pojazdów będzie wynosić 75 kg wodoru. LIDL oczekuje, że czas eksploatacji ogniw wodorowych wyniesie 10 lat. To 2 razy dłużej niż w przypadku akumulatorów, gdzie eksploatacja pojazdów wynosi ok. 3-5 lat.

Przejście na wodór w LIDL wpisuje się w firmową strategię ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Centrum logistyczne LIDL w Carquefou to część LIDL Francja, posiadającego 1570 marketów i zatrudniającego ponad 40000 osób. Paliwo wodorowe będzie dostarczane do Carquefou z odległego o 75 kilometrów wytwórni wodoru. Tankowanie floty pojazdów LIDL będzie obsługiwane trzema stacjami wodorowymi na terenie centrum logistycznego. Stacja tankowania wodoru została dostarczona przez HRS – Hydrogen Refuelling Solutions.

Źródło: LIDL

Zobacz także
– Wózek widłowy na wodór od Hyundai
– Ogniwo paliwowe napędzi ciągniki terminalowe Gaussin
– Ciągnik terminalowy na wodór w Port Rotterdam od Terberg