Wózek widłowy na wodór od Hyundai Construction Equipment

Wodór napędzi wózki widłowe marki Hyundai Construction Equipment. Producent podpisał z firmą S Fuel Cell porozumienie o rozwoju wózków widłowych klasy 1 – 3 tony z ogniwem wodorowym. Obecnie budowane są pierwsze prototypy. Pierwsze seryjne wózki widłowe z ogniwem paliwowym wejdą do sprzedaży w Korei w 2023 roku.

Napęd wodorowy w wózkach widłowych to odpowiedź na zmiany zachodzące w napędzaniu łańcuchów logistycznych. Ogniwa wodorowe w cięższych wózkach o udźwigu między 1 a 3 tony pozwolą na wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla. Będą stanowiły uzupełnienie bezemisyjnych łańcuchów dostaw zbudowanych na zeroemisyjnych ciężarówkach zasilanych wodorem.

Produkcja wózków widłowych na wodór ma ruszyć w 2023 roku. W ciągu dwóch lat Hyundai Construction Equipment wspólnie z firmą S Fuel Cell wdroży niezawodny i dostępny napęd wodorowy w wózkach klasy 1-3 tony. Hyundai Construction Equipment pierwszy wózek na wodór w klasie 5 ton zbudował już w 2020 roku. Tej klasy wózek na wodór budowany jest wspólnie z firmą Hyundai Mobis. Teraz firma podjęła decyzję o poszerzeniu oferty produktów zasilanych ogniwami paliwowymi. Zbiorniki na sprężony wodór zgromadzą paliwo do obsługi pełnego cyklu pracy wynoszącego 8 godzin.  W przypadku wózka o udźwigu 5 ton czas pracy na jednym tankowaniu wodoru wynosi 5 godzin.

Źródło: Hyundai Construction Equipment

Zobacz także
– Reachstacker na wodór w Port Valencia
– Ogniwo paliwowe napędzi ciągniki terminalowe Gaussin
– Ciągnik terminalowy na wodór w Port Rotterdam od Terberg