Reachstacker zasilany wodorem dla przeładunku kontenerów

Ogniwa paliwowe zasilą reachstacker – dedykowane urządzenie do przeładunku kontenerów w terminalach morskich i kolejowych. Amerykańska firma Hyster dostarczy testowy pojazd z ogniwami wodorowymi do Port of Valencia. W ramach projektu H2Ports na terenie Valencia Terminal Ports maszyna zasilana wodorem będzie przeładowywać kontenery jeszcze w 2021 roku. Projekt wpisuje się w unijny program FCH JU.

Reachstacker na wodór od Hyster

Wodór jako paliwo do zasilania pojazdów portowych zostanie kompleksowo przetestowany w Port of Valencia. Jeden z największych portów morskich w Hiszpanii realizuje od 2019 roku projekt H2Ports. W pierwszej kolejności zorganizowano mobilną stację do tankowania wodoru. Będą tam tankowane różne pojazdy portowe wyposażone w ogniwa wodorowe. Wzorem portów ARA i Kalifornii pojawią się ciągniki terminalowe na wodór. Nowością jest za to pojazd klasy ciężkiej – reachstacker zasilany ogniwem paliwowym. Projekt jest realizowany w ramach unijnego programu FCH JU (Fuel Cell and Hydrogen Joint Undertaking).

Reachstacker na wodór od Hyster został uzbrojony w ogniwo paliwowe Ballard. Pojazd ma napęd 4×4, pracuje całkowicie bezemisyjnie, a tankowanie wodoru na 8 godzin ciągłej pracy zajmuje zaledwie 10 – 15 minut. Reachstacker od 2021 roku będzie obsługiwał kontenery na nabrzeżu MSC Terminal Valencia, należącym do Grimaldi Group. Auto w czasie 2 lat próbnej eksploatacji ma dostarczyć doświadczenia z jazdy na wodorze i wskazać dobre praktyki dla efektywnej i bezpiecznej pracy z autami na wodór w porcie. Łączny budżet projektu to 4 miliony euro, a beneficjentami są m.in. Fundacja Valenciaport, Zarząd Portu Valencia, Krajowe Centrum Wodoru, MSC Terminal Valencia, (Grupa Grimaldi), Hyster-Yale, Atena Distretto Alta Tecnologia Energia Ambiente, Ballard Power Systems Europe i dostawca wodoru Enagas.

Źródło: H2Ports, Hyster

Zobacz także
– Ogniwo paliwowe napędzi ciągniki terminalowe Gaussin
– Ciągnik terminalowy w Port Rotterdam od Terberg
– Ciągnik terminalowy na LNG od Capacity