Silnik na wodór od DEUTZ z początkiem 2022 roku

Wodór napędzi silnik produkowany przez DEUTZ. Niemiecki producent przygotował nową jednostkę o napędzie wodorowym o mocy 200 kW. Firma chce dostarczać silniki zasilane wodorem do aplikacji stacjonarnych, generatorów prądu oraz kolei. Pierwsze wdrożenie testowe w aplikacji stacjonarnej wodorowego silnika Deutz TCG 7.8 H2 zostanie uruchomione z początkiem 2022 roku. Regularna produkcja ma ruszyć w 2024 roku.

Silnik spalający wodór od DEUTZ to wyjście naprzeciw zeroemisyjnej gospodarce promowanej przez Unię Europejską. Silnik Deutz TCG 7.8 H2 na wodór to 6 cylindrowy motor o mocy 200 kW (270 KM). Charakteryzuje się równą i cichą pracą w porównaniu z silnikami diesla. Jednostka bazuje na dobrze znanych silnikach typu diesla znajdujących się od lat  w eksploatacji. Przy budowie jednostki zasilanej wodorem firma korzystała m.in. z know-how niemieckiego start-upu Keyou.

Silnik na wodór od DEUTZ w pierwszej kolejności ma trafić do aplikacji stacjonarnych, produkujących prąd lub na kolej. Pierwsze miejsca wdrożenia uwarunkowane są dostępnością do taniego i ekologicznego wodoru. Z początkiem 2022 roku Deutz testowo uruchomi silnik w Niemczech dla jednego z gmachów publicznych. Silnik na wodór będzie produkował tam energię elektryczną. Po okresie intensywnych testów silnik Deutz TCG 7.8 H2 ma wejść do produkcji w 2024 roku.

Źródło: DEUTZ

Zobacz także
– Silnik na wodór dla Scania od Westport Fuelsystem
– Silnik na wodór od MAN jest testowany w Niemczech
– Ciężarówki na wodór – katalog