Ciężarówki na wodór od Nikola i Iveco – start produkcji

Nikola Tre już w produkcji. W niemieckim Ulm Iveco i Nikola Motors zainaugurowały małoseryjną produkcję bezemisyjnej ciężarówki Nikola Tre. W pierwszej kolejności w fabryce Magirus będą powstawać wersje elektryczne. Nikola Tre FCEV na wodór dołączy w 2023 roku. Na jednym tankowaniu wodoru zasięg ciężarówki wyniesie 800 kilometrów.

Produkcja ciężarówek na wodór w niemieckim Ulm to wynik dofinansowania landu Baden-Württemberg. W ramach klastra HyFab-Baden-Württemberg zakłady otrzymały 1 mln euro wsparcia. Łączny koszt dostosowania zakładu Magirus do produkcji Nikola Tre to 40 mln euro. Nikola Tre na wodór wejdzie do produkcji w 2023 roku. Źródłem energii będą ogniwa paliwowe dostarczane przez Bosch. Auto napędza silniki elektryczne od FPT – Fiat Powertrain – powiązanego kapitałowo z Iveco. Zasięg sprężonego wodoru H70 (700 bar) ma starczyć na pokonanie 800 kilometrów.

Wodorowa ciężarówka z Ulm będzie eksportowana do USA. Pierwsze egzemplarze już trafiły do testów na amerykański rynek. Roczna przepustowość jednej linii produkcyjnej to 3000 ciężarówek. Po osiągnięciu tego pułapu produkcji ma ruszyć kolejna linia produkcyjna, tym razem w zakładach Nikola w Arizonie. Bazą dla Nikola Tre jest ciężarówka Iveco S-Way, której konstrukcja jest wytwarzana w Hiszpanii.

Źródło: Iveco / Nikola Motors

Zobacz także
Produkcja Nikola Tre w Ulm od 2023 roku
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Wodór jako paliwo