Toyota Sora – wodorowy autobus z Japonii

Toyota Sora – autobus na wodór (źródło: Toyota)

Toyota zaprezentowała w maju 2018 r. produkcyjną wersję autobusu wodorowego Sora. Pod maską znajdą się dwa ogniwa o łącznej mocy 128 kW i synchroniczne silniki elektryczne o łącznej mocy 126 kW. Zaprezentowana wersja o długości 10,5 metra długości w ilości 100 egzemplarzy zostanie dostarczona na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020.

Toyota Sora od kilkunastu miesięcy błyszczała jako koncept przyszłości komunikacji miejskiej na różnych salonach motoryzacyjnych. Wraz ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskim w Tokio przyszedł czas na konkrety. Japonia chce się pochwalić światu najnowszymi zdobyczami techniki, a wodorowy autobus w ilości 100 egzemplarzy nadaje się do tego idealnie. W zamówionej wersji posiada 10,5 metra długości, a na pokład weźmie 79 osób (22 miejsca siedzące, 56 stojących oraz kierowca).

Toyota Sora – autobus na wodór (źródło: Toyota)

Autobus na wodór od Toyoty zostanie wyposażony w ogniwo paliwowe wywodzące się z modelu Mirai.  Pod maską znajdziemy dwa ogniwa paliwowe o łącznej mocy 228 kW (114 kw mocy każde). Wytwarzaną energię przekażą one do dwóch elektrycznych silników synchronicznych o mocy 226 kW (po 113 kW na silnik) oraz łącznym momencie obrotowym 670 Nm (2 x 335 Nm).

Toyota Sora posiada ciekawy układ magazynowania energii elektrycznej. Wykonany on jest w technologii NiMH, co pozostaje typowe dla hybrydowych i wodorowych aut Toyota. System nazwany roboczo CHAdeMO, pozwala na dostarczanie energii o mocy 9 kW, zaś może zmagazynować do 235 kWh. W zależności od charakteru pracy można dzięki temu uzyskać zasięg auta na 2 dni pracy pojazdu.

Toyota Sora – autobus na wodór (źródło: Toyota)

Toyota Sora, w odróżnieniu od innych wodorowych autobusów i ciężarówek, wykorzystuje wodór pod ciśnieniem 700 bar (wodór H70). Wodór magazynowy jest w zbiornikach o łącznej pojemności 600 litrów (10 zbiorników po 60 litrów). Taka objętość pozwala na przechowanie ok. 22,2 kg wodoru (1 kg / 27 litrów). Jest to typowa ilość paliwa wodorowego dla autobusów miejskich. Wybierając ciśnienie 700 bar Toyota tym samym zmniejszyła przestrzeń potrzebną na zbiorniki oraz pozostała przy ciśnieniu roboczym jak ogniwo paliwowe w Toyota Mirai.

[table id=43 /]

Źródło: Toyota