Iveco Powerstar LNG – De Rooy powalczy w Africa Eco Race na gazie!

Iveco Powerstar LNG NP460 De Rooy (źródło: De Rooy)

LNG pod maską rajdowej ciężarówki. Zespół De Rooy odnoszący sukcesy w legendarnych rajdach Dakar i Africa Eco Race stawia na skroplony gaz ziemny. W rajdowej wersji Iveco Powerstar zostanie zamontowany silnik na skroplony metan – Cursor 13 NP o mocy 460 KM. Infrastrukturę do tankowania LNG na trasie zapewni firma Rolande LNG. Start z początkiem 2019 roku.

Od redakcji: Informacja o zmianie układu zasilania na LNG w Iveco Powerstar okazała się prima aprilisowym żartem. Gaz ziemny jest natomiast wykorzystywany z sukcesami w rajdach terenowych przez rosyjskiego Kamaza, o czym piszemy na łamach gasHD.eu.

Zastosowanie gazu ziemnego w rajdach terenowych to nie nowość. Z sukcesami zasilanie metanem stosował m.in. Kamaz w ciężarówce na CNG. Natomiast nowym podejściem jest zastosowanie gazu ziemnego w formie skroplonej – LNG. Rękawicę podjął zespół De Rooy, montując gazowy silnik do sprawdzonej ciężarówki terenowej bazującej na modelu Powerstar. Wykorzystano tutaj konstrukcję pojazdu, który wygrał rajd Africa Eco Race 2018.

Iveco Powerstar LNG NP460 De Rooy (źródło: De Rooy)

Gazowym sercem pojazdu jest silnik Cursor 13 Natural Power ze stajni Fiat Power Train. To obecnie najmocniejsza jednostka na gaz ziemny oferowana w Europie, jest montowana w Iveco Stralis NP460. Z pojemności 12 900 cm3 generuje 460 KM i moment obrotowy 2000 Nm. Prawdopodobne jest, że dla potrzeb rajdów praca silnika została zmodyfikowana – dotychczasowy silnik Cursor 13 po tuningu dysponował mocą 1100 KM i momentem 5000 Nm, jednak na razie brak informacji na ten temat. Niewiadomym jest również ilość i pojemność zbiorników na LNG. W fabrycznym Stralisie NP460 są to dwa zbiorniki o łącznej pojemności ok. 400 kg LNG (1000 L).

Za dostawy LNG na trasie rajdu będzie odpowiedzialna firma Rolande LNG. Dla podkreślenia ekologicznych walorów i niskiej emisji będzie to skroplony biogaz (biometan) – bioLNG. Gaz LNG będzie tankowany z mobilnych stacji LNG w Maroku, Mauretanii i Senegalu. Ze względu na braki w infrastrukturze gazowej, Rolande LNG planuje również budowę stałych stacji dla potrzeb transportu, jak i ludności oraz przemysłu.

Iveco Powerstar LNG NP460 De Rooy (źródło: De Rooy)

Źródło: iveco.nl, Team de Rooy