Wodór od Lotosu w Gdańsku – instalacja pozyskiwania i napełniania

Lotos to jeden z największych producentów wodoru w Polsce. Firma aktywnie działa na rzecz wykorzystania tego paliwa do zasilania autobusów miejskich, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Łomży i Wejherowie. Celem jest uzyskanie wodoru o czystości 99,999% i dystrybucja w postaci sprężonej lub skroplonej do zajezdni autobusowych. Pierwsza instalacja jest planowana przy Gdańskiej Rafinerii.

LOTOS stacja wodorowa Gdańsk, ul. Elbląska (źródło: Lotos)

Lotos w 2018 roku rozpoczął aktywną promocję wykorzystania wodoru jako paliwa dla bezemisyjnych autobusów z ogniwem paliwowym. Firma podpisała kilka listów intencyjnych z zajezdniami autobusowymi, zaś rozmowy są najbardziej zaawansowane w Gdyni (pisaliśmy o tym tutaj). Powodów jest kilka, m.in. rozbudowana sieć trolejbusów, gdzie można wykorzystać ogniwo wodorowe jako pewnego rodzaju range extender.

Z prezentacji przedstawiciela Lotos – Marka Foltynowicza – możemy się dowiedzieć, że produkcja wodoru odbywałaby się w Rafinerii Gdańsk. Zakład ten produkuje obecnie 13 t wodoru na godzinę, a docelowo 16,5 tony wodoru. Produkcja odbywa się na zasadzie reformingu parowego gazu ziemnego. Dla wykorzystania jako paliwo napędowe wodór zostanie oczyszczony do zawartości 99,999% (tzw. pięć dziewiątek). Instalacja napełniania znalazłaby się w Gdańsku przy ul. Elbląskiej. Wodór byłby tam napełniany do tzw. wiązek pod ciśnieniem 350 bar (H35) lub 700 bar (H70).

Obecnie Lotos wspólnie z partnerami stara się o pozyskanie dofinansowania projektu ze środków rządowych i Unii Europejskiej. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco na łamach gashd.eu.

Źródło: Prezentacja LOTOS

Zobacz także
Mapa stacji wodorowych w Polsce
Gdańsk i Gdynia chcą wdrożyć autobusy na wodór