Wodór jako paliwo dla autobusów w Gdańsku i Gdyni

Gdynia – testy trolejbusu na wodór – Solaris Trollino 18 (źródło: ZKM Gdynia)

Autobusy wodorowe na ulicach Gdyni? Taki jest plan Urzędu Miasta Gdynia oraz gdańskiego Lotosu. Po testach trolejbusu z ogniwem wodorowym w maju 2017, władze miasta podpisały list intencyjny na dostawy wodoru z gdańskiej rafinerii. Lotos niebawem będzie dostarczać stąd 16,5 tony wodoru na godzinę. Zakup 3 wodorowych autobusów planuje również Gdańsk.

Pojazd zasilany wodorem na ulice Gdyni po raz pierwszy wyruszył na wiosnę 2017 roku. Prowadzono wówczas testy trolejbusu Solaris Trollino 18 Hydrogen przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. Auto nie było co prawda wówczas tankowane wodorem, natomiast sama idea spotkała się z zainteresowaniem władz miasta oraz rafinerii Lotos.

Miasto Gdynia oraz LOTOS wyrażają chęć współpracy nad rozwojem autobusów wodorowych. LOTOS planuje budowę instalacji oczyszczania wodoru do czystości 99,999%, co pozwoli na wykorzystanie do celów napędowych. Miejscem tankowania pojazdów będzie Gdańsk. Gdynia w najbliższych latach planuje wdrożenie pojazdów na wodór. Na razie nie wiadomo, czy będą to autobusy czy trolejbusy z poszerzeniem zasięgu przez wodór. Nie wskazano również przewoźnika – Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej czy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (posiadającej we flocie autobusy na CNG).

Gdańsk również planuje autobusy na wodór

Autobusy z ogniwami paliwowymi leżą także w zainteresowaniu Gdańska. Firma Gdańskie Autobusy i Tramwaje planuje zakup 3 autobusów o długości 12 metrów. Budżet dla zakupu pojazdów szacuje na 7 mln złotych (ok. 2,33 mln zł na autobus). Gdańsk ma nadzieję, że uda się pozyskać stosowne środki w ramach krajowego programu Bezemisyjny Transport Publiczny.

Źródło: trojmiasto.pl, trojmiasto.pl, trojmiasto.wyborcza.pl

Zobacz także – mapa stacji wodorowych w Polsce

One Comment on “Wodór jako paliwo dla autobusów w Gdańsku i Gdyni”

Comments are closed.