LNG Turcja – Pierwsza stacja tankowania skroplonego metanu

Tankowanie LNG dostępne także w Turcji. Shell wspólnie z firmą Turcas z początkiem lipca 2018 uruchomiły pierwszą stację LNG dla pojazdów ciężarowych w mieście Dilovasi. Stacja tankuje flotę gazowych ciężarówek firmy Ismet Yilmaz Logistics. Shell i Turca zapowiadają uruchomienie kolejnych stacji LNG dla firm logistycznych w Turcji.

Stacja tankowania LNG w Dilovasi, Turcja (źródło: Shell Turkey)

Stacja LNG w Dilovasi mieści się na terenie firmy logistycznej Ismet Yilmaz Logistics (70 km na wschód os Stambułu). Obiekt wyposażono w pionowy zbiornik LNG i jedno stanowisko tankowania LNG. Na stacji tankują się pojazdy Ismet Yilmaz – Iveco Stralis NP460 i trzy auta po konwersji do zasilania dual-fuel LNG marki Evarm.

Budowa stacji wpisuje się w rządowy program Turcji dla zwiększenia efektywności energetycznej. Specjalny program Ministerstwa Energii i Zasobów Naturalnych promuje wdrożenie nowych, niskoemisyjnych źródeł energii w transporcie. Turecki Urząd Rynku Energii niedawno zobligował państwowe instytucje i firmy do budowania flot na paliwa alternatywne, gdzie znakomicie wpisuje się zastosowanie LNG w autach ciężarowych.

Źródło: Shell Turkey

Zobacz także
Mapa stacji LNG w Europie
Katalog pojazdów ciężarowych na LNG