CNG i LNG zostanie zwolnione w Polsce z akcyzy

Gaz ziemny do celów napędowych zwolniony z podatku akcyzowego. Sejm RP w dniu 20 lipca 2018 przegłosował ustawę, na mocy której CNG i LNG do zasilania pojazdów nie będzie już obłożone akcyzą. Oznacza to spadek ceny gazu nawet o 0,67 zł na kilogram. Zwolnienie z akcyzy wejdzie w życie prawdopodobnie w IV kwartale 2018. Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską.

Stacja CNG w Gorzyczkach należąca do firmy Uniwar (źródło: Uniwar)

Pomysł zniesienia akcyzy na CNG i LNG Ministerstwo Finansów przedstawiło w grudniu 2017 roku. Branża miała wówczas nadzieję, że uda się szybko przeprowadzić pracę nad akcyzą, tak aby zwolnienie zostało wprowadzone już w czerwcu 2018 roku. Finalnie ustawa została przyjęta w ostatnim głosowaniu przed przerwą wakacyjną w sejmie, zaś spodziewany termin wejścia w życie to początek IV kwartału 2018 r.

Zwolnienie gazu ziemnego z akcyzy powinno przełożyć się na znaczące obniżki u dystrybutorów. W przypadku LNG będzie to 0,67 zł za kilogram (w przeliczeniu na Nm3 – ok. 0,50 zł), zaś w przypadku CNG – 10,50 zł/GJ (w przeliczeniu na Nm3 – ok 0,34 zł). Nie ma jasnej informacji, co stanie się z opłatą paliwową. Ona również może zostać zniesiona, a obecnie wynosi 0,16 zł za kilogram gazu (ok. 0,12 zł za Nm3). Zmiana ustawy to także koniec niezrozumiałego podziału w opodatkowaniu CNG i LNG, które dotychczas zależne było od stanu skupienia metanu i z niewiadomych względów predysponowało CNG.

Ustawa po uchwaleniu w Sejmie trafi z początkiem przyszłego tygodnia pod obrady Senatu, a stamtąd do podpisu przez Prezydenta. Mając na uwadze szerokie poparcie zdecydowanej większości sejmowej – 393 głosy ZA przy 424 głosujących – może liczyć na akceptację również ze strony innych organów władzy ustawodawczej. Na koniec pozostaje zatwierdzenie przez Komisję Europejską, z czym również nie powinno być problemu.

Źródło: Sejm RP, własne

Zobacz także
Mapa i wykaz stacji LNG w Polsce