Autobus wodorowy VanHool dla francuskiego Pau

Wodorowe autobusy o długości 18 metrów trafią do oferty marki Van Hool. Autobusy na wodór z Belgii – model ExquiCity 18 FC – to nowość na rynku pojazdów miejskich typu BRT.  Wodorowy Van Hool w ilości 8 sztuk trafi do francuskiego Pau w II połowie 2019 roku. Konstrukcyjnie będzie przypominał Solarisa Urbino 18 Electric z wodorowym range extenderem. Stację z wodorem zapewni firma Engie.

VanHool ExquiCity FC 18 Hydrogen (źródło: VanHool)

Van Hool ExquiCity 18 FC będzie wyposażony w ogniwo paliwowe firmy Ballard. Ogniwo wodorowe typu FCveloCity-HD będzie posiadało moc 100 kW. Wodorowy autobus przegubowy będzie miał 18,62 m długości i na pokład zabierze 125 pasażerów.

Napęd wodorowy w autobusie Exquicity będzie uzupełnieniem elektrycznego układu napędowego bazującego na bateriach litowo-jonowych. Rozwiązanie dostarczane przez belgijski Van Hool to wielkopojemny autobus pracujący w systemie BRT. Pozwala on na zabranie dużej liczby pasażerów i szybką ich wymianę na przystankach, podobnie jak w tramwaju. Zasilanie wodorem będzie stanowiło uzupełnienie wcześniejszych doświadczeń firmy, która produkowała na bazie modelu Exquicity m.in. trolejbusy, zaś z napędem gazowym – wersję CNG dla szwedzkiego Malmo.

VanHool ExquiCity FC 18 Hydrogen (źródło: VanHool)

Tankowanie wodoru dla potrzeb nowych autobusów miejskich w Pau zapewni francuska firma Engie. Wyposażenie stacji wodorowej będzie pochodzić z firmy ITM Power. Koszt zakupu 8 autobusów wodorowych i budowy stacji wodorowej wyceniono łącznie na 13,5 mln euro, z czego 7 mln euro stanowi dofinansowanie ze środków regionalnych i Unii Europejskiej.

Źródło: VanHool

– Mapa i wykaz stacji wodorowych w Polsce
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo