Ciężarówki LNG w Polsce – nowe floty z własnym tankowaniem

Auta ciężarowe na LNG pod koniec 2019 roku cieszyły się w Polsce wyjątkowym zainteresowaniem. Na południu Polski inwestycje w ekologiczne ciężarówki na gaz zapowiedziały Bisek Asfalt, EPO Trans oraz Sachs Trans. Wybrano Stralis NP460, Scanię R410 LNG oraz Volvo FM LNG. Wszyscy przewoźnicy zapowiedzieli uruchomienie własnych punktów tankowania LNG. Oczekując na zniesienie akcyzy na LNG w Polsce, za główny powód decyzji podają m.in. zniesienie opłat za drogi w Niemczech w 2019 i 2020 roku dla ciężarówek LNG.

Volvo FM LNG dla Bisek Asfalt – 20 kg gazu na 100 kilometrów

Volvo FM LNG dla Bisek Asfalt (źródło: Volvo Polska)

Volvo na LNG do Bisek Asfalt trafiło w listopadzie. Gazowa ciężarówka będzie wozić głównie materiały budowlane na terenie Dolnego Śląska. Volvo FM LNG dysponuje silnikiem gazowym o mocy 460 KM i pracuje w układzie o spalaniu samoczynnym. Miejscem tankowania LNG ma być własna stacja gazowa zlokalizowana w Kostomłotach przy autostradzie A4. Za główny powód wyboru auta wskazano bardzo niskie spalanie – 20 kg LNG na 100 kilometrów. Ciężarówki na olej napędowy na podobnych trasach zużywały nawet 50 litrów paliwa.

Stralis NP460 dla EPO Trans – do jazdy zagranicę

Iveco Stralis NP460 LNG dla EPO Trans (źrdło: EPO Trans)

Gazowe Iveco zostało wybrane przez firmę EPO-Trans Logistic z myślą o jeździe na trasach międzynarodowych i trafi do przewoźnika w 2019 roku. Ciężarówki zasilane LNG w liczbie 20 sztuk będą mogły się tankować na swoich obiektach w Krzywej oraz w Tychach. Ciężarówki na LNG będą wozić towary głównie branży AGD i automotive na zachód Unii Europejskiej oraz do państw skandynawskich. Iveco Stralis NP460 wyposażono w silnik o zapłonie iskrowym i jest w stanie na jednym tankowaniu przejechać nawet 1600 kilometrów.

Scania R410 LNG – wybór Sachs Trans na „międzynarodówkę”

Scania R410 LNG dla Sachs Trans (źródło: Sachs Trans)

Scania LNG o mocy 410 KM szturmem zdobywa rynek. Flotę gazowych ciężarówek w ilości 10 sztuk zakupi firma Sachs Trans. Wszystko z myślą o obniżeniu kosztów przejazdu przez Niemcy w 2019 i 2020 roku. Dodatkowo firma zapowiedziała ustawienie własnej stacji LNG w Radlinie, nieopodal Wodzisława Śląskiego. Będą to pierwsze auta o mocy ponad 400 KM w Polsce. Scania dostarczyła już co prawda auta LNG, ale to były egzemplarze z mocą 340 KM. Ciężarówki LNG dla Sachs Trans będą wyposażone w silniki o pojemności ponad 13 litrów i momencie obrotowym 2000 Nm.

Źródło: Iveco, Scania, Volvo

Zobacz także
– Mapa stacji LNG w Polsce
– Katalog aut ciężarowych zasilanych CNG i LNG
– Przedstawienie paliwa CNG/LNG dla transportu