Tankowanie wodoru na Łotwie dla trolejbusów z ogniwem paliwowym

Stacje wodorowe na Łotwie z pierwszym punktem. Ryska komunikacja miejska uruchomiła tankowanie wodoru dla posiadanych trolejbusów marki Solaris. Każdy trolejbus posiada dodatkowe ogniwo paliwowe, które pozwala na wyjazd pojazdu poza sieć trakcyjną i pokonanie do 150 kilometrów na jednym tankowaniu wodoru. Obecnie trwają testy stacji i tankowania wodoru.

Tankowanie wodoru do trolejbusów Rigas Satiksme rozpoczęło się na początku marca 2020 roku. Stacja tankowania wodoru H35 (sprężony wodór o ciśnieniu 350 bar) dostarcza paliwo do 10 trolejbusów z ogniwem paliwowym. Stacja marki NEL mieści się w Vienības gatve 6 w Rydze. Obecnie trwają testy stacji i tankowania wodoru do pojazdów. Uruchomienie w zwykłym trybie odbędzie się za kilka miesięcy, do czego obliguje przewoźnika otrzymane dofinansowanie do budowy stacji wodorowej. Rigas Satiksme realizuje program H2Nodes o wartości 16,1 mln euro, gdzie dofinansowanie dla stacji wodorowej i floty trolejbusów wyniosło 8,05 mln euro (50% kosztów).

Wodór dla trolejbusów to odpowiedź na zwiększenie zasięgu pojazdów bez dostępu do sieci trakcyjnej. Solaris Trolino 18,75 dla dla Rygi posiadają silnik elektryczny zasilany energią z trakcji oraz z ogniwa wodorowego. Zamontowane ogniwo paliwowe to pewnego rodzaju range extender, dzięki któremu każdy trolejbus o długości 18 metrów może pokonać dodatkowe 150 kilometrów bez podpięcia do sieci. Tankowanie wodoru do pełna zajmuje 10 minut.

Źródło: Rigas Satiksme

Zobacz także
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje
– Stacje wodorowe w Czechach – mapa
– Wodór jako paliwo