Fabryka wodoru planowana przez BP w Australii

Zielony wodór będzie produkowany na zachodnim wybrzeżu Australii. Zakład produkcji wodoru ma produkować 20 000 ton amoniaku z odnawialnych źródeł energii. Koszt inwestycji to ok 1,6 mln dolarów, z czego 1 mln dolarów dofinansowania przekaże rząd Australii. W drugiej fazie przewiduje się wzrost produkcji amoniaku to miliona ton rocznie.

Produkcja wodoru na bazie amoniaku z odnawialnych źródeł energii w pierwszej fazie ma służyć gromadzeniu doświadczeń. Nowy zakład w Geralton będzie testował różne technologie i konfiguracje procesów produkcji zielonego wodoru i zielonego amoniaku. Po fazie testów (produkcja 20 000 ton paliwa rocznie), możliwości produkcyjne mają wzrosnąć do 1 000 ton wodoru rocznie. Produkcja testowych ilości będzie wymagać zaangażowania elektrolizerów o mocy 1,5 GW. Źródłem energii będą farmy wiatrowe i elektrownie słoneczne konsorcjum BP i Lightsource.

Wytwarzania odnawialnego wodoru jest niezwykle korzystne w Australii Zachodniej. Obszar ten jest w stanie generować dużo i tani odnawialnej energii ze słońca i wiatru. Dodatkowo w bliskiej odległości znajdują się rynki potrzebujące zielonego wodoru, skąd trafi on drogą morską z Geralton. Frederic Baudry, dyrektor BP na Azję i Pacyfik, podziękował za szczególne zaangażowanie w projekt rządu Australii. Koncern upatruje w produkcji wodoru i amoniaku efektywnego narzędzia dla magazynowania odnawialnej energii elektrycznej. BP swoje kompetencje dla wodoru rozwija w ramach Australian Hydrogen Council i Global Hydrogen Council. Inni partnerzy konsorcjum rozwijają pojazdy wodorowe wyposażone w ogniwa paliwowe. Udostępnienie nowych ilości wodoru i amoniaku pozwoli na upowszechnienie pojazdów z ogniwami wodorowymi.

Źródło: BP

Zobacz także
– Wodór jako paliwo
 Rotterdam – terminal wodoru i amoniaku
– Wilhelmsen – Bunkierka dla wodoru