Hybrydowa ciężarówka na gaz – Hyliion ma 520 KM

Ciężarówki na gaz w Stanach Zjednoczonych mogą więcej. Mogą być dłuższe i cięższe niż europejskie konstrukcje, dzięki czemu mieszczą dodatkowe instalacje. Firma Hylion proponuje domontowanie silnika elektrycznego, który zwiększa standardową moc ciężarówki gazowej o 120 KM. W parze z 400 konnym silnikiem CNG Cummins ciężarówka dysponuje aż 520 KM mocy.

Hyliion CNG Hybrid – układ napędowy ciężarówki (źródło: Hyliion)

Gazowe ciężarówki Hylion są oferowane w dwóch wariantach – długodystansowy ERX Hypertruck i dystrybucyjny Hybrid CNG. Hylion nie stanowi odrębnej marki pojazdów, lecz oferuje napędy hybrydowe do popularnych marek ciężarówek z silnikami na gaz ziemny. Dzięki dużej unifikacji nadwozi i napędów gazowych, gdzie silnik Cummins ISX 12 G 400 KM ma wiodącą pozycję, silnik gazowo-elektryczny znajdziemy w aż 5 modelach. Klienci mają do wyboru Freightliner Cascadia, Kenworth, Peterbilt, Volvo i International Workstar.

Silnik na gaz ziemny w układzie hybrydowym zyskuje niesamowite parametry pracy. Cały układ napędowy posiada moc aż 520 KM – to rekord na rynku ciężarówek. Dodatkowo kierowca posiada w pełnym zakresie prędkości moment obrotowy na poziomie Nm. Dzięki temu przyspieszenia od 0 do 100 km/h w pełni załadowanej ciężarówce zajmuje 20 sekund. Dostawcą napędu elektrycznego jest firma DANA. Napęd przenoszony jest w układzie 6×4. Wydajna bateria zamontowana na pokładzie pozwala na przejechanie do 40 kilometrów po mieście w trybie elektrycznym. Walor ekologiczny zastosowanego napędu podkreśla dodatkowo możliwość wykorzystania odnawialnego biogazu. W Stanach Zjednoczonych w 2019 roku aż 39% tankowanego metanu stanowił biometan.

Źródło: Hyliion

Zobacz także
– Iveco Stralis S-Way NP 460 LNG – przedstawienie modelu
– Scania R410 LNG – dane pojazdu
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG