bioLNG od Shell w 2022 roku – odnawialne paliwo dla ciężarówek

Biogaz w postaci skroplonej na masową skalę chce produkować Shell. Do 2022 firma chce uruchomić fabrykę odnawialnego LNG pochodzącego z materii organicznej. Zastosowanie ciekłego biometanu pozwoli na ograniczenie emisji CO2 w autach ciężarowych o milion ton rocznie. Planowana produkcja odnawialnego LNG wyniesie 100 000 ton rocznie, a sprzedaż będzie prowadzona na 40 stacjach LNG w Niemczech.

LNG pochodzące z materii organicznej to obiecujące paliwo odnawialne dla transportu ciężarowego. Jak dowodzą analizy Shell, dostarczenie 100 000 ton ciekłego biogazu do tankowania aut ciężarowych to redukcja emisji dwutlenku węgla o nawet milion ton rocznie. Dlatego Shell zdecydował się na budowę zakładu produkcji ciekłego biogazu w Kolonii. Nowa fabryka LNG w dzielnicy Godorf będzie w stanie wyprodukować dość paliwa dla 40 stacji LNG Shell na terenie Niemiec.

Dystrybucja LNG z fabryki bioLNG w Godorf będzie prowadzona cysternami kriogenicznymi. Ciekły biometan uzupełni dotychczasowe dostawy LNG, czyli skroplonego gazu ziemnego. Ochłodzony metan i skroplony metan w temperaturze -162 stopnie Celsjusza jest już tankowany na kilku stacjach Shell w Niemczech, a także w Belgii czy Holandii. Na najbliższe lata Shell planuje ekspansje do 40 stacji w Niemczech w 2023 roku. W Polsce pierwsza stacja LNG Shell ma zostać otwarta w Bielanach Wrocławskich w połowie 2020 roku.

Źródło: Shell

Zobacz także
– Stacje LNG w Niemczech
– Stacje LNG w Polsce
– Stacje LNG w Europie