Irizar LNG i CNG – autokar na gaz ziemny z Hiszpanii

Autobusy na LNG w ofercie kolejnego europejskiego producenta. Hiszpański irizar zdecydował się na poszerzenie linii produktowej o autokary i autobusy zasilane gazem ziemnym. Napęd gazowy trafi do modeli i3le, i4, i6 oraz i6S. Silnik gazowy o pojemności 9,4 litra zostanie zaadaptowany od Scania. Możemy się zatem spodziewać mocy w przedziale 280 – 340 KM. Planowany zasięg na CNG to 500 kilometrów, a na skroplonym gazie ziemnym – 1000 kilometrów.

Irizar na skroplony gaz ziemny występuje w modelach Irizar i4, Irizar i6 i Irizar i6S o długości od 12 do 15 metrów. Napęd CNG trafił do modeli Irizar i4 i Irizar i3le (12 – 15 metrów). Dostawcą napędu gazowego zintegrowanego z podwoziem jest Scania. Na podwoziu znajdziemy sprawdzony silnik gazowy 9,4 l o mocach między 280 a 340 KM (podobnie jak w autokarach Scania Interlink LNG / Interlink CNG). W przypadku LNG zbiorniki o pojemności wodnej 1000 litrów pomieszczą do 400 kg skroplonego metanu. Łączna masa zbiorników z paliwem gazowym to ok. 1.000 kilogramów. Wersja CNG zbudowana na bazie Irizar i4 posiada kompozytowe zbiorniki ciśnieniowe o pojemności wodnej 1260 L. Zbiorniki CNG pomieszczą ok. 240 kg gazu, a łącznie z paliwem ważą 750 kilogramów.

Irizar etruck na sprężony gaz ziemny (źródło: Irizar)

Napęd LNG w autokarze to przede wszystkim redukcja emisji spalin. Autokar na gaz ziemny emituje mniej CO2 o 20–25%, NOx nawet o 60% i cząstek stałych (sadzy) o ponad 98%. Dzięki zapłonowi iskrowemu wibracje i emisja hałasu są również zmniejszone o 4-5 dB. LNG jest tańsze od oleju napędowego, dzięki czemu wydatki na paliwo są mniejsze o 35%. Autobus na skroplony gaz ziemny ma takie same koszty utrzymania jak autobus w Dieslu. Co ważne, instalacja gazowa w żaden sposób nie ograniczyła przestrzeni pasażerskiej ani parametrów jazdy w porównaniu z wersją na olej napędowy. Irizar próbował wcześniej swoich sił z napędem CNG w autach ciężarowych. W 2018 roku pokazał prototyp ciężarówki  miejskiej eTruck CNG na prąd z zapasowym zasilaniem spalinowym na gaz ziemny.

Źródło: Irizar

Zobacz także
Irizar eTruck CNG – ciężarówka hybrydowo-gazowa
– Scania Interlink LNG – przedstawienie pojazdu
– Autobusy CNG/LNG dostępne na rynku – oferta producentów