Samolot na wodór od ZeroAvia – HyFlyer II zabierze 19 pasażerów

Wodór do zasilania samolotów pojawiał się głównie w agendzie Airbus. Do grona firm rozwijających wodór jako paliwo lotnicze dołącza start-up ZeroAvia. Trwają obecnie intensywne testy samolotu wodorowego Dornier 228 mogącego zabrać 19 osób. Komercjalizacja ma nastąpić w 2024 roku. Samolot wodorowy klasy Boeing 737 ma wejść do produkcji w 2035 roku.

Dornier 228 na wodór ma być wyposażony w silniki elektryczne o mocy 600 kW. Projekt realizowany jako HyFlyer II będzie mógł zabrać 19 pasażerów o realizować komercyjne trasy w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wcześniejszy prototyp HyFlyer I miał moc silników 250 kW i mógł zabrać 6 pasażerów. HyFlyer II posiada zbiorniki wodorowe o pojemności 100 kg. Taki zapas sprężonego wodoru pozwoli na pokonanie 500 mil morskich (900 kilometrów). Po okresie testów firma dokona pełnej certyfikacji 5 tonowego samolotu, a samolot wejdzie do sprzedaży w 2024 roku.

Samoloty na wodór Zero Avia – plan wdrożenia

Samoloty na wodór od ZeroAvia mają w 2026 roku zabierać już 50 pasażerów. Firma poinformowała, że w czerwcu 2021 pozyskała 13 mln dolarów na rozwój napędu wodorowego w samolotach powyżej 50 pasażerów. Wśród fundatorów są m.in. Alumni Ventures, SGH Capitals; Agartha LP. Wśród stałych inwestorów są m.in. Amazon’s Climate Pledge Fund, Breakthrough Energy Ventures, Summa Equity, Shell Ventures, SYSTEMIQ i Horizons Ventures. Łącznie firma zgromadziła 37 mln USD na rozwój samolotów wodorowych o pojemności 50 pasażerów. Dzięki dodatkowemu finansowaniu firma zwiększy zatrudnienie z obecnych 50 do 100 specjalistów. Będą oni pracować w dwóch zakładach położonych w Wielkiej Brytanii i USA. Zakład w Kemble w Wielkiej Brytanii ma zająć się produkcją silników elektrycznych o mocy 300 kW i integracji zasilania wodorem w jednostkach latających.

Źródło: Zero Avia

Zobacz także
– Airbus zeroE – samolot na wodór z silnikami turbośmigłowymi
– Szybowiec na wodór – AOS H2 z Politechniki Rzeszowskiej
– Ciężarówki na wodór – katalog