Elektrolizer o mocy 100 MW produkuje dla Shell zielony wodór

Produkcja zielonego wodoru od Shell zyskała z początkiem lipca 2021 nowe moce produkcyjne. W Energy and Chemicals Park w niemieckiej Nadrenii ruszył największy elektrolizer PEM w Europie.  Elektrolizer ma moc 100 MW i będzie dostarczał nawet 1300 ton wodoru rocznie, tylko z bezemisyjnych źródeł energii. Na terenie tego samego zakładu w Kolonii trwa także budowa fabryki bioLNG.

Budowa elektrolizera jest realizowana przez konsorcjum Refhyne i przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej za pośrednictwem Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Ogniw Paliwowych i Wodoru (FCH JU). Zakład Shell jest pierwszym, który wykorzystuje tę technologię na tak dużą skalę w rafinerii. W pierwszej fazie elektrolizer będzie posiadał moc 10MW, docelowo 100 MW. Shell chce zapewnić cały łańcuch dostaw wodoru dla przemysłu i firm transportowych. Będzie pozyskiwał odnawialną energię w farmach wiatrowych, przetwarzał na zielony wodór, a finalnie dystrybuować wodór do klientów.

Fabryka wodoru w Kolonii należąca do Shell będzie miała roczną wydajność na poziomie 1300 ton. Pozyskiwany tu wodór będzie wykorzystywany przy produkcji innych paliw, a przede wszystkim jako finalne paliwo w branży transportowej i przemyśle. Dostawą technologii produkcji wodoru jest ITM Power z Wielkiej Brytanii. Firma dostarcza elektrolizery m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Włoszech czy Zjednoczonym Królestwie. Nowy elektrolizer Refhyne zapewni prymat landu Nadrenia Północna-Westfalia w produkcji wodoru w Niemczech. Na chwilę obecną jest to 30% produkcji w Niemczech. Jednocześnie będzie źródłem całkowicie odnawialnej, zielonej energii.

Źródło: Shell

Zobacz także
– Produkcja wodoru w Niemczech od Linde
– Linde dostarczy wodór dla pociągów w Niemczech
– Wodór jako paliwo