Ogniwo paliwowe Ballard FCmove HD+ 100 kW 2022 – mniejsze i prostsze

Ogniwo wodorowe Ballard o mocy 100 kW od 2022 roku zostanie znacząco ulepszone. Długoletnie doświadczenie Ballard pozwoliło na zmniejszenie wymiarów, ograniczenie masy, zwiększenie wydajności, a także zmniejszenie ilości części. Ogniwo paliwowe FCmove HD+ będzie mogło być montowane nie tylko na autobusach i ciężarówkach, ale i w kabinie silnika.

FCmove HD+ to ogniwo paliwowe dedykowane dla autobusów oraz średnich i dużych pojazdów ciężarowych. 8 generacja ogniw paliwowych w produkcji Ballard zostało opracowane w 2019 roku. Intensywne prace zespołu badawczego Ballard oraz duża ilość produkowanych ogniw pozwoliła na znaczącą modernizację nowego ogniwa. Od 2022 roku ogniwa będą o 40% mniejsze i 30% mniejsze niż obecne ogniwa 100 kW. Udało się ograniczyć ilość części składowych o 50%, co powinno przełożyć się na spadek kosztu eksploatacji nawet o 40%. Jednocześnie została utrzymana wysoka wydajność pracy ogniwa.

Produkcja ogniw paliwowych przez Ballard to 3500 autobusów i ciężarówek zasilanych wodorem. Łączny przebieg tych pojazdów z ogniwami Ballard to 100 milionów kilometrów. Nowe ogniwo wodorowe FCmove HD+ w pierwszej kolejności trafi do ciężarówek Quantron. Nowe ciężarówki wodorowe z ogniwem o mocy 100 kW będą wyposażone w zbiorniki na sprężony wodór dostarczone przez Hexagon Purus.

Źródło: Ballard System

Zobacz także
– Ogniwo paliwowe wspólnie od Ballard i Mahle
– Ballard – 8 generacja ogniwa paliwowego
– Katalog ciężarówek na wodór