Tankowanie wodoru do ciągników terminalowych zostało uruchomione z początkiem lipca 2024 w Porcie Hamburg. Wiodący terminal intermodalny HHLA zastosował w swoich pojazdach zeroemisyjny napęd bazujących na ogniwach paliwowych. Inicjatywa z wykorzystaniem ogniw wodorowych doskonale wpisuje się w ideę czystych i zrównoważonych portów, gdzie wiodącą rolę w Europie posiada Port Hamburg.
Angela Titzrath, dyrektor generalna HHLA: „Cieszymy się, że możemy dziś otworzyć pierwsze pole testowe dla logistyki portowej napędzanej wodorem. Umożliwia nam testowanie przyszłych technologii, gromadzenie cennych danych i ocenę wyników. W ten sposób kształtujemy zrównoważoną przyszłość logistyki i stale inwestujemy w innowacyjne technologie. Dzielimy się naszymi wnioskami z firmami stojącymi przed podobnymi wyzwaniami, aby wspólnie opracowywać przyjazne dla klimatu rozwiązania transportowe. Nasz cel jest jasny: chcemy dekarbonizować sektor logistyki i osiągnąć nasz cel, jakim jest działalność neutralna dla klimatu w całej Grupie do 2040 roku.”
Dr Volker Wissing, federalny minister ds. cyfryzacji i transportu: „Dzięki Clean Port & Logistics w porcie w Hamburgu powstał pionierski projekt dotyczący wykorzystania wodoru w logistyce portowej. Od wózków widłowych po ciągniki siodłowe i ciężarówki – infrastruktura wodorowa, którą tutaj finansujemy, toruje drogę przyjaznej dla klimatu logistyce na miejscu. Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu graczy portowych pole testowe wodoru będzie miało silny efekt sygnalizacyjny. Tylko w ten sposób uda nam się uczynić logistykę w Niemczech przyjazną dla klimatu”.
Dr Melanie Leonhard, senator ds. gospodarki i innowacji: „Otwarcie to ważny krok dla portu w Hamburgu. W przyszłości umożliwi korzystanie z pojazdów ciężarowych napędzanych wodorem na terminalach i poza nimi. Potencjał dla portu w Hamburgu i branży logistycznej jest znaczny – na przykład ciężarówki regularnie przybywające do portu w Hamburgu mogą w przyszłości korzystać z takiej infrastruktury. Pole testowe pozwala nam zdobyć ważne doświadczenie w tym obszarze. W ten sposób HHLA i jej partnerzy w dalszym ciągu przyczyniają się do transformacji i dekarbonizacji procesów przeładunku i transportu”.
Dr Lucien Robroek, prezes działu rozwiązań technologicznych w firmie Hyster-Yale Materials Handling: „Hyster jest pionierem w rozwoju elektrycznych samochodów ciężarowych o dużej ładowności, w tym pojazdów do przeładunku kontenerów zasilanych ogniwami paliwowymi Nuvera®. Jesteśmy podekscytowani współpracą z HHLA w celu odkrycia nowych możliwości i wniosków, gdy rozpoczynamy testowanie ciągnika terminalowego Hyster® napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi w zastosowaniu w porcie na żywo. W dalszym ciągu współpracujemy z myślącymi przyszłościowo przedsiębiorstwami, które chcą odkrywać nowe rozwiązania w ramach swojej podróży w stronę zrównoważonego rozwoju i wydajności”.
Wraz z otwarciem pola testowego i inauguracją stacji tankowania wodoru niezbędna infrastruktura jest już gotowa, aby przyspieszyć przejście na bezemisyjną logistykę towarów ciężkich i działalność portową oraz przyspieszyć dekarbonizację logistyki. Sprzęt taki jak wózki okrakowe, wózki widłowe do składowania pustych kontenerów, wózki wysokiego składowania, ciągniki siodłowe i ciężarówki można skutecznie napełniać ekologicznym wodorem do ciśnienia 350 barów. Stacja tankowania będzie ogólnodostępna, dzięki czemu także inne firmy będą mogły przetestować przyjazne dla klimatu rozwiązania transportowe. Odprawa na terminalu wymaga rejestracji w aplikacji passify. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Od 2022 roku HHLA współpracuje z ponad 40 firmami partnerskimi z całego świata w klastrze Clean Port & Logistics. Wspólnym celem jest opracowanie rozwiązań umożliwiających szybkie wprowadzenie na rynek pojazdów ciężarowych i urządzeń końcowych napędzanych wodorem, a także wprowadzenie środków niezbędnych do ich użytkowania. Koncepcje opracowane przez grupy robocze dotyczące obsługi, bezpieczeństwa, konserwacji, tankowania i dostaw są testowane i optymalizowane w praktyce w polu testowym w CTT. W ciągu ostatnich kilku tygodni na stacji tankowania przeprowadzono pierwsze próby z urządzeniami firm Hyster-Yale, VWG Oldenburg i ciężarówką wodorową CMB.TECH. Ich współpraca w CPL pomaga firmom na drodze do dekarbonizacji procesów i dokonywania znaczących, przyjaznych dla klimatu inwestycji, gromadząc niezbędne informacje i praktyczne doświadczenia.
Klaster i stacja tankowania otrzymały dofinansowanie w wysokości około trzech milionów euro od Federalnego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu w ramach krajowego programu innowacji w zakresie technologii wodorowej i ogniw paliwowych. Wytyczne dotyczące finansowania są koordynowane przez NOW GmbH i wdrażane przez Project Management Jülich (PTJ).
W ramach strategii zrównoważonego rozwoju „Balanced Logistics” HHLA dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej w całej Grupie do 2040 r. Aby to osiągnąć, HHLA od wielu lat polega na elektryfikacji swoich procesów i sprzętu w całej Europie. Wodór mógłby znacząco przyczynić się do dalszej dekarbonizacji logistyki. Oprócz wykorzystania wodoru w sprzęcie do transportu ciężkiego, HHLA zajmuje się również importem i dystrybucją. Dzięki rozbudowanej europejskiej sieci terminali portowych i połączeń intermodalnych, HHLA jest bardzo dobrze przygotowana do wykorzystania możliwości w imporcie i transporcie wodoru.
O czystym porcie i logistyce
HHLA utworzyła Clean Port & Logistics (CPL) jako klaster innowacyjny mający na celu testowanie sprzętu napędzanego wodorem w transporcie towarów ciężkich i logistyce portowej. Klaster zrzesza producentów sprzętu, firmy portowe i logistyczne, partnerów akademickich, producentów zielonego wodoru, firmy z branży oprogramowania oraz operatorów i producentów stacji paliw. Dzięki współpracy ponadregionalnej prowadzimy testy i badamy, w jaki sposób wodór może być niezawodnie wykorzystany jako paliwo w obsłudze portów i logistyce ciężkich ładunków. Klaster prowadzi symulacje i badania oraz opracowuje w tym celu koncepcje szkoleniowe. Obecnie w skład klastra wchodzi ponad 40 firm partnerskich z całego świata. W zasadzie udział w nim jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych firm.
Źródło: HHLA