Maszyny budowlane na wodór od Liebherr testowane w Austrii. W kamieniołomie Gratkorn należącym do Strabag pilotażowo pracuje ładowarka wyposażona w ogniwo paliwowe. Bezemisyjny napęd z ogniwem wodorowym w ładowarce Strabag pozwoli na zaoszczędzenie emisji 100 ton CO2 rocznie. W tym przypadku wodór zastąpi 37 500 litrów diesla. Z początkiem września 2024 oficjalnie rozpoczęto testy zeroemisyjnej ładowarki Liebherr na wodór w Austrii.
W obecności Ministra Ochrony Klimatu Leonore Gewessler firma STRABAG wraz ze swoimi partnerami Liebherr i Energie Steiermark rozpoczęła pilotażowy projekt wykorzystania ładowarki kołowej napędzanej wodorem w kamieniołomie Gratkorn. Po raz pierwszy ekologiczny wodór zastępuje konwencjonalny olej napędowy podczas praktycznego stosowania dużych ładowarek kołowych. Pozwala to zaoszczędzić do 37 500 litrów oleju napędowego lub około 100 ton CO2 rocznie.
Sektor budowlany odpowiada za 38 procent emisji na całym świecie. Dlatego STRABAG bierze na siebie odpowiedzialność i pracuje nad redukcją gazów cieplarnianych w całym łańcuchu wartości. „Chcemy stać się neutralni klimatycznie do 2040 roku. Możemy to osiągnąć tylko wtedy, gdy będziemy całościowo i konsekwentnie ograniczać emisję CO2. Na przykład podczas obsługi maszyn budowlanych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mamy po swojej stronie dwóch partnerów, Liebherr i Energie Steiermark, którzy wykorzystują swoje know-how, aby pomóc w opracowywaniu i testowaniu innowacyjnych rozwiązań napędowych. Tutaj, w Styrii, wspólnie badamy przyszły potencjał napędów wodorowych” – wyjaśnia dyrektor generalny STRABAG Klemens Haselsteiner. dr. Marco Duża część zużycia pochodzi z maszyn budowlanych. Nowe, niskoemisyjne rozwiązania paliwowe stanowią zatem główną dźwignię skutecznej redukcji emisji. Wyniki projektu pilotażowego wykorzystamy również w innych przypadkach użycia i podkreślimy naszą pionierską rolę w tej dziedzinie”.
Uroczyste rozpoczęcie z udziałem minister federalnej Leonore Gewessler
Projekt pilotażowy rozpoczął się w obecności Leonore Gewessler. Podczas zwiedzania kamieniołomu ministrowi pokazano działającą ładowarkę kołową. Innowacje są także wyraźną przewagą konkurencyjną dla Gewesslera. „Zielony wodór jest nieodzownym elementem naszej przyszłości energetycznej. Umożliwia części przemysłu przejście na produkcję przyjazną dla klimatu, a tym samym zabezpieczenie i utworzenie miejsc pracy. Jako ważne i cenne źródło energii pomaga – szczególnie w przemyśle – zastąpić kopalny gaz ziemny z Rosji i spoza niej. Cieszę się, że innowacyjne firmy forsują projekty pilotażowe, szczególnie w obszarach mobilności trudnej do zelektryfikowania, jak na przykład w budownictwie” – powiedziała Minister Ochrony Klimatu Leonore Gewessler.
Innowacyjny silnik wodorowy firmy Liebherr napędza ładowarki kołowe
W zakresie techniki napędowej STRABAG stawia na doświadczonego partnera Liebherr. Producent sprzętu budowlanego zaprezentował niedawno ładowarkę kołową z silnikiem wodorowym. „Technologia silników wodorowych pozwala nawet dużym pojazdom, które ze względu na wysokie zapotrzebowanie na energię trudno zelektryfikować, eksploatować bez emisji CO2” – wyjaśnia dr inż. Herbert Pfab, dyrektor zarządzający techniczny Liebherr-Werk Bischofshofen GmbH. Niezbędne do tego silniki wodorowe produkowane są we własnej fabryce silników segmentu produktów Liebherr Components w Bulle (Szwajcaria). W przyszłości umożliwią one certyfikację zeroemisyjną maszyn pod kątem CO2, a także spełnią przygotowywane obecnie wartości dopuszczalne dla zerowej emisji tlenków azotu. STRABAG i Liebherr przetestują ładowarkę kołową w codziennym użytkowaniu w kilkuletniej eksploatacji próbnej. Tworząc niezbędną infrastrukturę, STRABAG stworzył ku temu warunki ramowe w Kanzelsteinbruch w Gratkorn.
Energie Steiermark zaopatruje kamieniołom w zielony wodór
Nie tylko rozwój ładowarki kołowej stanowi duże wyzwanie, ale także niezawodne zaopatrzenie kamieniołomu w ekologiczny wodór jest wymagającym zadaniem dla zaangażowanych osób. Dzięki Energie Steiermark firmie STRABAG udało się pozyskać partnera, który posiada niezbędną wiedzę w zakresie wodoru i organizuje dostawy wodoru dla infrastruktury tankowania w kamieniołomie. „Wodór jest niezbędnym elementem transformacji energetycznej. Dzięki naszemu zakładowi produkcji zielonego wodoru w Gabersdorfie stworzyliśmy podstawę do zaopatrywania regionalnych klientów przemysłowych. Realizacja tego przełomowego projektu wspólnie ze STRABAGiem i Liebherrem nie tylko wzmacnia naszą pozycję jako lokalnego partnera w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale także Styrii jako lokalizacji” – mówi Martin Graf, członek zarządu Energie Steiermark.
Zrównoważona produkcja materiałów budowlanych jest postrzegana całościowo
Neutralne dla klimatu wydobycie surowców ma wiele aspektów. Częścią tego jest niskoemisyjna eksploatacja floty maszyn budowlanych. STRABAG wdraża dalsze działania na drodze do stania się zrównoważonym kamieniołomem. W Saalfelden niektóre urządzenia mobilne napędzane silnikiem wysokoprężnym zostały stopniowo zastąpione elektrycznymi przenośnikami taśmowymi, a jedno z nich wytwarzało energię elektryczną na własne potrzeby, wykorzystując ciężar kamieni. Masa surowego kamienia na przenośniku taśmowym powoduje, że duża siła ciągnie w dół – napędza to generator, który hamuje przenośnik taśmowy i wytwarza energię elektryczną. W kamieniołomie Eigenrieden (Turyngia) wkrótce po raz pierwszy w Niemczech zostaną użyte autonomiczne wywrotki elektryczne zasilane akumulatorowo. W nieczynnej części kamieniołomu Gaaden firma STRABAG ponownie pozwoliła naturze przejąć kontrolę – dziś obszar ten jest zróżnicowanym biotopem, który stanowi nowy dom dla niezliczonych gatunków ptaków i owadów.
Źródło: Strabag