Autobus na wodór od Hyundai na testach w Wiener Linien. Stołeczny przewoźnik Austrii testuje nowy autobus demonstracyjny na ogniwa paliwowe od Hyundai. Hyundai Elec City FC 12 został opracowany przez Hyundaia we współpracy ze słoweńskim producentem TAM. Co godne uwagi, autobus jest wyposażony w zbiorniki na sprężony wodór H70 o ciśnieniu 700 barów.
Hyundai Elec City FC 12 charakteryzuje się technologią magazynowania wodoru pod ciśnieniem 700 barów (H70), pierwszą tego typu w Europie. Będzie on testowany wyłącznie przez Wiener Linien przez okres trzech lat (jest to drugi autobus, który Hyundai Austria dostarczył Wiener Linien w ramach współpracy). Na początku marca Wiener Linien testował również autobus H2 firmy Arthur Bus z pasażerami przez kilka tygodni.
Ogniwo paliwowe generuje 90 kW energii, zasilając silnik elektryczny o mocy 180 kW, a pojazd nie emituje gazów cieplarnianych. Inicjatywa autobusu wodorowego jest wspierana przez fundusze UE za pośrednictwem programu EBIN austriackiego Ministerstwa Ochrony Klimatu.
Autobus wodorowy Hyundai będzie tankowany na stacji tankowania wodoru Wiener Linien w Leopoldau, która obsługuje zarówno tankowanie 350-, jak i 700-bar. Stacja ta, opracowana przez Wiener Netze i zaopatrywana w wodór z Wien Energie, jest częścią szerszej inicjatywy miasta na rzecz mobilności wodorowej.
Przejście Wiener Linien na autobusy wodorowe będzie kontynuowane latem 2025 r. poprzez wdrożenie dziesięciu autobusów wodorowych od CaetanoBus (w wyniku przetargu rozstrzygniętego na początku 2024 r.) na trasie 39A w Döbling, tankowanych w Leopoldau oraz kolejnych dziesięciu minibusów wodorowych od włoskiej firmy Rampini na trasach 2A i 3A w centrum Wiednia, łączących technologie napędu wodorowego i elektrycznego.
Te nowe pojazdy zastąpią starsze autobusy elektryczne i będą ładowane i tankowane w kampusie Wiener Netze w Simmering.
Program autobusów wodorowych Wiener Linien jest częścią szerszego wysiłku Wiener Stadtwerke, Wiener Netze i Wien Energie na rzecz opracowania zrównoważonych rozwiązań transportu miejskiego. Dane z autobusu testowego i nowych pojazdów zasilanych wodorem posłużą do podejmowania przyszłych decyzji dotyczących technologii napędowych, zapewniając, że transport publiczny w Wiedniu będzie nadal działał wydajnie, jednocześnie zmniejszając wpływ na środowisko.
Wodór jest produkowany w Wiedniu, dla Wiednia
Monika Unterholzner, zastępca dyrektora generalnego Wiener Stadtwerke, oświadczyła: „Produkujemy regionalny wodór, z Wiednia dla Wiednia. Jako Wiener Stadtwerke obejmujemy cały łańcuch wartości: Wien Energie produkuje wodór z odnawialnych źródeł energii, Wiener Netze wykorzystuje go do tankowania autobusów Wiener Linien, które bezpiecznie i bez emisji dowożą pasażerów do celu”.
Gudrun Senk, dyrektor zarządzająca ds. technicznych Wiener Linien, dodaje: „Nasze autobusy muszą spełniać wysokie standardy, niezależnie od technologii napędu: obejmuje to również zasięg i użyteczność. W końcu mamy długie czasy eksploatacji, ciasne odstępy, wielu pasażerów i często krótkie odległości między przystankami na naszych trasach. Do tego dochodzi praca w nocy, kiedy autobusy są w drodze niemal całą dobę. Dlatego wszystkie autobusy testowe intensywnie testujemy w rzeczywistych warunkach w regularnej eksploatacji. Ten nowy autobus dostarczy nam dalszych cennych informacji na potrzeby przyszłych decyzji technologicznych”.
Roland Punzengruber, dyrektor zarządzający Hyundai Import GmbH: „Wraz z rozwojem Hyundai Elec City FC 12 wykonano wyjątkową pracę w dziedzinie elektromobilności wodorowej: technologia H2 firmy Hyundai w połączeniu z nadwoziem opracowanym zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami i zbudowanym przez globalnie uznanego producenta autobusów. Rezultatem jest zrównoważone rozwiązanie autobusowe, które wniesie znaczący wkład w dalszy rozwój neutralnego dla klimatu transportu publicznego”.